Podróbki kart Pokemon. Czyli jakie? Jak je odróżnić i na co zwracać uwagę?

Podróbki kart Pokemon są z nami od samego początku, odkąd można było kupić pierwsze boostery i pierwsze zestawy talii do gry. Dostępne na bazarach, w sklepach, na targowiskach, a potem (i dzisiaj głównie) w internecie, są plagą, która nie dość, że jest nielegalna to jeszcze psuje cały rynek zniechęcając potencjalnych młodych graczy.

No dobrze, wiemy już, że podróbki kart Pokemon są złe, ale jak ustrzec się przed ich zakupem? W jaki sposób odróżnić podróbkę od karty legalnej? Na co zwracać uwagę podczas zakupu kart Pokemon na Allegro? Postaram się wam wyjaśnić w tym artykule, zapraszam do czytania i co najważniejsze – nauki!

Karty ze sklepu

Najważniejsza rzecz, którą będę powtarzał przy każdych zakupach – warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym kupujecie karty. Każdej nowej osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z karcianką serdecznie ODRADZAM zakupy na Allegro i OLX. To są miejsca dla weteranów.

Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, to otrzymałem informację od firmy Burda Publishing Polska – dystrybutora kart Pokemon na nasz kraj, że na 100% możemy być pewni zakupów w sklepach sieci Tesco oraz Toys’R’Us, czyli tych miejsc, w które karty zaopatruje sam dystrybutor. Tu karty kupicie na pewno legalnie, bezpiecznie, a do tego w Tesco często z obniżką, a w T’R’U czasami dokładają karty promocyjne do zakupów!

Jeśli chodzi o internetowe sklepy to mogę polecić sklep isa.pl w którym też już wielokrotnie kupowałem karty zanim były łatwo dostępne w Tesco (tak! Kiedyś kart w ogóle nie było w sklepach praktycznie!) i ten sklep internetowy na pewno mogę polecić.

Oprócz tego możecie znaleźć wiele miejsc w internecie albo sklepach stacjonarnych z grami planszowymi, gdzie będzie można kupić karty. Zasada jest jedna. Jeśli możecie – kupujcie karty w sklepach stacjonarnych, gdzie otrzymacie PARAGON, który upoważnia was do zwrotu towaru, jeśli okaże się wadliwy (czyli na przykład – jeśli jest podrobiony!)


Karty z Allegro

Największym problemem dla potencjalnych kupujących są aukcje na różnego rodzaju portalach aukcyjnych albo tablicach wymian, takich jak Allegro czy OLX. Zakupy w tych miejscach są dość ryzykowne, ale wystarczy wystrzegać się kilku zasad, by w miarę bezpiecznie zakupić karty i być zadowolonym z oryginalnego i legalnego zakupu. Oto one:

 • Cena kart

Karty Pokemon nie są tanie. Boostery, czyli pojedyńcze saszetki kosztują od 9 do 18 złotych. Co oznacza, że jeśli ktoś sprzedaje boostery za 1,50 zł to istnieje podejrzenie, że są to karty nieoryginalne. Ale tak też nie musi być, bo ktoś może się pozbywać boosterów których jest ogrom i sama ich cena jest wyjątkowo niska. Osobiście uważam, że 9 złotych za booster to już wyjątkowo mało. Spotkałem się z legalnymi kartami w tej cenie i poniżej 9 złotych bym nie schodził. W drugą stronę, booster kosztujący powyżej 20 złotych też może być z drugiego sortu.

Pojedyńcze karty kosztują różnie, ale wstrzymywałbym się z ich zakupem, jeśli nie macie możliwości obejrzenia ich osobiście.

Zestawy w puszkach i pudełkach kosztują z reguły około od 60 do nawet 180 złotych, więc wyraźnie wcześniej poczytałbym w internecie jakie są sugerowane ceny zestawów które planujecie kupić, zanim udacie się do danego Allegrowicza.

 • Przesyłka

Jeśli kupujecie na odległość, to pamiętajcie, żeby sprawdzić, jakie są warunki przesyłki. Paczka idąca do was z Chin, Singapuru, Tokio, Tajwanu, czy Berlina, wcale nie oznacza, że czekają was oryginalne karty. Nie dość, że możecie otrzymać podróbkę wprost od “producenta” nielegalnych kart, to jeszcze na aukcję będziecie czekali od 14 do nawet 30 dni! Niech nie kusi was cena “zero”! Paczka powinna iść wyłącznie z Polski. Miasto wysyłki musi koniecznie być widoczne w opcjach przesyłki!

Warto też zwrócić uwagę na sam koszt. Często może się zdarzyć tak, że booster kosztuje tylko 9 złotych (i jest legalny, oryginalny), ale przesyłka najtańszą pocztą kosztuje 30 złotych, a kurier 50 złotych. Takie aukcje się zdażają i są nielegalne w świetle prawa i regulaminu Allegro. Sprzedawcy obniżają cenę produktu (czyli kart), żeby odbić sobie na cenie przesyłki, którą często pomijają wyszukiwarki Allegro. Takich sprzedawców należy zgłosić, by tępić ich nielegalne zachowania.

Przesyłka kurierska w granicach 10-15 złotych jest akceptowalna, paczka pocztowa w tych cenach podobnie. Pamiętajcie, żeby lepiej wziąć paczkę z tak zwanym “trackingiem”, otrzymujecie wtedy numer paczki, który możecie śledzić, przez co nikt (a tym bardziej nie sprzedawca) nie zawieruszy waszych kart, które kupicie.

 • Zdjęcia na aukcji

Najważniejsza zasada brzmi tak – BEZ ZDJĘCIA NIE KUPUJĘ!

Aukcje bez zdjęć omijamy szerokim łukiem. Aukcje ze zdjęciami, przerobionymi lub przyciętymi bardzo ostrożnie obserwujemy. Dla pewności można zawsze zapytać sprzedawcę, czy może przesłać foto kart czy zestawów. Zdjęcia z chińskimi napisami, krzaczkami, których nie rozumiemy, albo powycinanymi dziwnie Pokemonami, czy ogromnymi dziwnymi napisami też omijamy, najprawdopodobniej to chińskie podróbki.

 • Komentarze sprzedającego

Sprzedawca ma często swoją stronę o mnie i kartę z komentarzami. Ludzie bardzo często wpisują tam czy są zadowoleni lub nie z zakupów u danej osoby. Znalazłem wiele przypadków, gdzie ludzie opisują czy karty są legalne czy nie. Dlatego przed zakupem warto przeczytać co o sprzedawcy sądzą inni kupujący. Nawet jeśli aukcja nie wydaje się podejrzana, to komentarze mogą sugerować, że dana osoba sprzedaje podróbki celowo, ukrywając to przed Allegro. Nie zawsze tak jest, ale warto mieć to na uwadze.

 • Opis aukcji

Opis aukcji jest bardzo ważny. Czy sprzedawca sprzedaje nam zestaw kart, czy tylko jedną kartę? Czy są to karty używane, czy nowe, a może repacki (czyli używane, zapakowane na nowo)?

Kolejną ważną rzeczą jest dokładne czytanie o samych kartach. “ORYGINALNY” i “ORGINALNY” to dwa różne wyrazy! ORYGINALNY znaczy tyle, że produkt jest poprawny, nie podrobiony i legalny. ORGINALNY znaczy, że produkt wcale nie musi być legalny i może być podrobiony.


Cechy podrobionych kart

No dobrze posiadamy już karty, ale jak sprawdzić, czy jest to podróbka czy nie? Warto zwrócić uwagę na cechy które już na sam pierwszy rzut oka są widoczne:

 • Rozmiar

Podrobione karty są z reguły trochę mniejsze od oryginałów lub trochę wyższe. Jeśli macie obok oryginalną kartę, co do której jesteście pewni to możecie przyłożyć obie obok siebie i sprawdzić, czy są równe. Można też próbować wsunąć kartę w folijkę. Jeśli po bokach jest dużo miejsca to istnieje szansa, że macie do czynienia z podróbką.

te podrobione karty są zdecydowanie mniejsze od oryginału
te podrobione karty są zdecydowanie mniejsze od oryginału
 • Czcionka

Zdecydowanie drugą sprawą jest zastosowana na karcie czcionka. Pamiętajcie, że karty mają swój własny zestaw czcionek. Nie jest to Arial ani Comic Sans, czy Times New Roman. Jeśli nie jesteście pewni jakie to są czcionki to wpiszcie je w Wordzie. Ważna uwaga – karty nie są już drukowane z czcionką Humanist, która jest łudząco podobna do pierwszych setów!

tu, czcionka się całkowicie nie zgadza
 • Druk

Podróbki są zdecydowanie gorzej wydrukowane. Karty które są nielegalne są często wyprane z kolorów, lekko zamazane, wydruk jest jakby przez brudną szybę albo zamazane okulary. Tak jakbyśmy kupili tanią codzienną gazetę. Karty oryginalne mają zawsze żywe kolory i praktycznie w ogóle nie mają rozjaśnień, albo zanikania kolorów w dziwnych miejscach. Jeśli posiadacie oryginalną kartę z wadliwym wydrukiem to najprawdopodobniej jest ona warta ogromne pieniądze, jako, że jest tak zwanym “miss-printem”

te karty są bardzo słabo wydrukowane
 • Grubość karty

Na pewno niejednokrotnie graliście w jakiekolwiek karty, nie tylko Pokemony, więc na pewno wiecie jaką fakturę mają karty. Nie są zbyt grube, ale są dość giętkie, sztywne i ciężko je złamać. Karty podrobione są albo bardzo grube, prawie jak z kartonika czy tektury, przez co łatwo się łamią i ma się wrażenie, jakby grało się kartonem (ciężko jest potasować taką talię 60 kart!), albo są bardzo, bardzo cienkie, zdecydowanie bardziej niż oryginalne, przez co łatwo się drą lub wycierają. Na pewno wyczujecie różnice.

Drobne szczegóły mają znaczenie

Jeśli ktoś jest mistrzem podrabiania kart to uwierzcie mi – na pewno i tak można go odkryć. Czasami wystarczy na pierwszy rzut oka spojrzeć na kartę, żeby poznać podróbkę, ale czasami trzeba się przyjrzeć dokładniej, żeby być pewnym. Na co zwracać uwagę?

 • Nadruk i logo

Na potrzeby napisania tego artykułu zapytałem się firmy Burda Publishing Polska, która jest dystrybutorem kart Pokemon w Polsce i otrzymałem informację, że najważniejszą sprawą, po której często można poznać podróbkę, a nie zawsze widać to od razu to znak oryginalności Pokemon wraz z rokiem, z którego pochodzi karta. Podróbki często zawierają napis “Pokemon” bez kreski nad literką “e” lub nie zawierają tego napisu. Ważnym jest także rok wydania karty, czego podrobione kartoniki też często nie mają. Można to łatwo sprawdzić za pomocą wielu stron, w tym oryginalnej – pokemon.com jak wyglądają dokładnie oryginalne karty ze znakiem oryginalności.

 • Tył karty

Zawsze mnie to śmieszyło i zastanawiało jednocześnie. Przód karty jest idealnie podrobiony, ale tył? Tył jest brzydki, ciemny, niewidoczny i prawie na pewno krzywo przycięty. Tak to z pewnością podróbka! Wbrew pozorom tył karty jest ciężko wydrukować, bo jest powtarzalny i wszędzie musi wyglądać tak samo.

 • Holo i świecące wersje

Bardzo ciężko jest podrobić hologram i świecące motywy w kartach Pokemon (nazywane też czasami “foil”) więc firmy podrabiające karty albo w ogóle ich nie stosują, albo stosują dwa zestawy. Pierwszy z nich to tzw. “tęcza świetlna” na całej karcie. Ogólnie cała karta nie powinna się świecić (chyba że jest ultra rare, ale to na pewno poznacie), zwłaszcza jeśli jest to jakiś powtarzalny wzorek jak serduszka czy kwadraty. Taki tandetny wzór, który wygląda jakby ktoś nadrukował znaczki na kartę. Drugim sposobem jest bardziej poprawna wersja holo ale nie w tym formacie co trzeba. To znaczy, że świecenie jest poprawne, jak w oryginalnej karcie (na przykład samo tło Pokemona, bez całej karty), ale sama wersja świecenia jest źle zastosowana. Aby to zrozumieć, musicie wiedzieć, że istnieje kilka wersji holo kart (świecenia): holo (czyli świeci się tło Pokemona w karcie), holo rewerse (czyli świeci się tło pod pokemonem, tam gdzie opisane są ataki), oraz full art (inaczej nazwane “FA”, czyli świeci się cała karta a obrazek pokemona zajmuje większą jej część). Często przy kartach FA zwłaszcza w nowszych setach zastosowane są tak zwane “linie papilarne”, czyli wyżłobienia na karcie, które dodają dodatkowo charakterystyczny wzorek i można je wyczuć paznokciem lub palcem. Oprócz tego samych “świeceń” jest kilka. Jest “crystal” który wygląda jakby karta pokryta była kryształowym wzorem jak z kamieni szlachetnych, “cosmic” którego mienienie przechodzi bardzo delikatnie w formę tęczy, z reguły najrzadsze karty mają ten sposób świecenia, “fireworks” który jest pod postacią małych kropek bardzo ostro rzucających się w oczy, często cała karta się świeci, “stars” które najczęściej jest w najstarszych kartach i wygląda jakbyśmy patrzyli w głąb kosmosu widząc co jakiś czas pojedynczą gwiazdę.

Podrobione karty najczęściej stosują podstawowe świecenie w formie “fireworks” lub tak zwanego “lustra” (które w oryginalnych kartach zastosowano wyłącznie w jednym secie – Evolutions) czyli jednolite świecenie bez żadnych bajerów, tak jakbyśmy patrzyli w lustro, albo cienką folię aluminiową i odbijali od niego całe światło.

ten pyroar powinien się świecić zupełnie inaczej!
wszystkie karty EX i GX świecą się bardzo mocno, ta podróbka nie świeci się wcale
 • Błędy

Ponadto na kartach podrobionych zdarza się ogromna ilość błędów. Karty są często źle nazwane, mają dziwne liczby HP (na przykład 600 albo 999) mają złe typy i źle nazwane ataki oraz typy ataków. Często zdarza się też, że zamiast ataków znajduje się tam jakiś opis Pokemona, a ataków w ogóle nie ma. Tak jak w przypadku rozmiarów i oznaczeń oryginalności, warto sprawdzić w internecie jak powinna wyglądać oryginalna karta, na pewno znajdziecie ją w dobrej jakości, żeby sobie porównać.


Karty Pokemon GO

Wszystkie istniejące i wydane karty Pokemon GO to PODRÓBKI. Nie są wydawane przez firmę Pokemon i nigdy nie były i nie są i zapewne nie będą turniejowo legalnymi kartami. Karty Pokemon GO są różnego rodzaju wydrukowanymi obrazkami z gry z jakimiś dziwnymi niepasującymi statystykami. Te karty to gówno. Wywalcie je, nie są nic warte. Dodatkowo są nielegalne.


Repacki

Repack to inaczej zestaw określonej ilości kart, które ktoś już kiedyś otworzył z boostera i spakował na nowo i chce wam sprzedać. Po co takie udziwnienie? Otóż przykładowo ktoś otworzył 30 boosterów co dało mu na przykład 300 kart, zabrał z nich najlepsze karty, których było 20, a pozostałe 280 kart popakował na nowo w losowy sposób.

Prawdę mówiąc taka sprzedaż nie jest zła. Wbrew pozorom nie zawsze mogą się tam trafić jakieś słabe karty, często też sami sprzedawcy przy większych zakupach dokładają coś fajnego od siebie. Warto też wiedzieć, że repacki nie są nielegalne, ale to w jaki sposób są losowane zależy już od sprzedającego.

Z reguły repacki zawierają oryginały, zwłaszcza jeśli dany sprzedawca zajmuje się sprzedażą innych kart (na przykład tych z MtG) to na pewno zna się na rzeczy i możecie spokojnie kupić takie karty.

przykład repacka kart Pokemon – takie karty mogą się znaleźć w zestawie

Japońskie i koreańskie karty

Z kartami w innym języku niż angielski mam wielki problem. Z jednej strony takie karty to fajna pamiątka. Jednakże karta po japońsku czy koreańsku wcale nie musiała być wydrukowana w Azji…

Ogólnie karty te z punktu widzenia turniejowego i kolekcjonerskiego w Europie i Polsce są… nic nie warte. Nie kupujcie ich i mówię tu całkiem poważnie! Nie zagracie tymi kartami na turniejach, wasi znajomi nie będą ich chcieli, bo ich nie zrozumieją, a zaawansowani kolekcjonerzy w ogóle ich nie zbierają. Jedynym plusem tych kart (ale tylko tych japońskich) jest to, że mają świetne karty holo. Ale samych kart jest mniej w boosterze niż w wersji europejskiej, więc coś za coś. Dla mnie osobiście te karty to gówno i bardzo odradzam ich zakup! Zdarzyła się sytuacja, że znalazłem sprzedawcę, który sprzedawał 9 kart za 100 złotych mówiąc, że to unikaty sprowadzane z Japonii, w rzeczywistości były to koreańskie karty, które nie są nic warte. Ja osobiście odradzam, te karty to gówno!

Niektórzy kolekcjonerzy zbierają japońskie i koreańskie karty, ponieważ ich cena na światowym rynku może być wielokrotnie większa niż w Polsce!

koreańska karta PTCG. W Korei oryginalna w Europie nic nie warta

Pudełka i zestawy

Często podrobione karty Pokemon są sprzedawane w specjalnych zestawach z metalowymi pudełkami. Uważajcie na nie! Jeśli pudełko zawiera różnego rodzaju napisy, wielkie logo Pokemon i dziwnie narysowanego Asha (bohatera anime Pokemon), oraz różnorakie Pokemony, możecie mieć do czynienia z podróbką. Aktualnie zestawy kart z metalowymi pudełkami, które są oryginalne kosztują od 70 do 110 złotych. Są dwa rodzaje pudełek metalowych, jedne, które mają kształt składający się z sześciu boków, a inne dość wysokie i podłużne. Istnieje jeszcze wydanie z metalowym pudełkiem serii Shining Legends, które kosztuje około 180 złotych. Zestawy z pudełkiem, które kosztują poniżej 40 złotych są podróbkami.

Inne oryginalne pudełka to ślicznie wykończone pudła tekturowe wysokiej jakości, nazywają się “Elite Trainer Box” i te też możecie w ciemno kupować (nikt ich nie podrabia)

Klasery i albumy są częste w oryginalnych Pokemonach i zdarzają się w formie zestawów z boosterami. W podróbkach nie spotkałem się jeszcze z zestawami z segregatorami, więc te można w ciemno kupować.

podróbka
podróbka
podróbki
oryginał (Shining Legends)

Zapraszam na moje strimy na kanale twitch w których możecie pytać o podróbki kart!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.