Podróbki kart Pokemon. Czyli jakie? Jak je odróżnić i na co zwracać uwagę? – aktualizacja 2021

Podróbki kart Pokemon są z nami od samego początku, odkąd można było kupić pierwsze boostery i pierwsze zestawy talii do gry. Dostępne na bazarach, w sklepach, na targowiskach, a potem (i dzisiaj głównie) w internecie, są plagą, która nie dość, że jest nielegalna to jeszcze psuje cały rynek zniechęcając potencjalnych młodych graczy.

No dobrze, wiemy już, że podróbki kart Pokemon są złe, ale jak ustrzec się przed ich zakupem? W jaki sposób odróżnić podróbkę od karty legalnej? Na co zwracać uwagę podczas zakupu kart Pokemon na Allegro? Postaram się wam wyjaśnić w tym artykule, zapraszam do czytania i co najważniejsze – nauki!

Karty ze sklepu

Najważniejsza rzecz, którą będę powtarzał przy każdych zakupach – warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym kupujecie karty. Każdej nowej osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z karcianką serdecznie ODRADZAM zakupy na Allegro, Aliexpress i OLX. To są miejsca dla weteranów.

PS. Chciałbym tylko dodać, że jeszcze nigdy nie znalazłem legalnych kart na Aliexpress.

Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, to najczęściej oryginalne karty Pokemon kupicie w sklepach z karciankami i figurkami oraz grami planszowymi. W dużych miastach nie będzie problemu ze znalezieniem takich sklepów. W moim mieście – Poznaniu są chociażby takie dwa: Plan-Sza oraz Basanti. Oba sklepy posiadają wyłącznie oryginalne karty Pokemon.

Jeśli chodzi o internetowe sklepy to oprócz Basanti, które ma również wersję internetową, mogę polecić sklep Isa w którym też już wielokrotnie kupowałem karty zanim były łatwo dostępne w Tesco (tak! Kiedyś kart w ogóle nie było w sklepach praktycznie!) i ten sklep internetowy na pewno mogę polecić.

Oprócz tego możecie znaleźć wiele miejsc w internecie albo sklepach stacjonarnych z grami planszowymi, gdzie będzie można kupić karty. Zasada jest jedna. Jeśli możecie – kupujcie karty w sklepach stacjonarnych, gdzie otrzymacie PARAGON, który upoważnia was do zwrotu towaru, jeśli okaże się wadliwy (czyli na przykład – jeśli jest podrobiony!). W sklepach internetowych szukajcie danych kontaktowych oraz numerów NIP, które poświadczają, że jeśli będzie coś nie tak – towar będziecie mogli bez problemu zwrócić. Jeśli nie ma takich danych to jest to czerwona lampka – karty mogą być podrobione i przylecieć z Chin!


Jak odróżnić podrobione karty Pokemon na Allegro?

Największym problemem dla potencjalnych kupujących są aukcje na różnego rodzaju portalach aukcyjnych albo tablicach wymian, takich jak Allegro czy OLX. Zakupy w tych miejscach są dość ryzykowne, ale wystarczy wystrzegać się kilku zasad, by w miarę bezpiecznie zakupić karty i być zadowolonym z oryginalnego i legalnego zakupu. Oto one:

Zanim do nich przejdziemy! jeśli nie macie z czym porównać kart i zestawów Pokemon – wejdźcie na serwis Pokemon.com lub Cardmarket. Tam są zawsze oryginalne zestawy

 • Cena kart

Karty Pokemon nie są tanie. Boostery, czyli pojedyńcze saszetki kosztują od 12 do 25 złotych. Co oznacza, że jeśli ktoś sprzedaje boostery za 1,50 zł to istnieje podejrzenie, że są to karty nieoryginalne. Ale tak też nie musi być, bo ktoś może się pozbywać boosterów których jest ogrom i sama ich cena jest wyjątkowo niska. Osobiście uważam, że 12 złotych za booster to już wyjątkowo mało. Spotkałem się z legalnymi kartami w tej cenie i poniżej 12 złotych bym nie schodził. W drugą stronę, booster kosztujący powyżej 30 złotych może pochodzić z otwarcia jakiś zestawów zbiorczych i jego jakość może odchodzić od standardów!

Pojedyńcze karty kosztują różnie, ale wstrzymywałbym się z ich zakupem, jeśli nie macie możliwości obejrzenia ich osobiście.

Zestawy w puszkach i pudełkach kosztują z reguły około od 60 do nawet 600 złotych, więc wyraźnie wcześniej poczytałbym w internecie jakie są sugerowane ceny zestawów które planujecie kupić, zanim udacie się do danego Allegrowicza.

 • Przesyłka

Jeśli kupujecie na odległość, to pamiętajcie, żeby sprawdzić, jakie są warunki przesyłki. Paczka idąca do was z Chin, Singapuru, Tokio, Tajwanu, czy Berlina, wcale nie oznacza, że czekają was oryginalne karty. Nie dość, że możecie otrzymać podróbkę wprost od „producenta” nielegalnych kart, to jeszcze na aukcję będziecie czekali od 14 do nawet 30 dni! Niech nie kusi was cena „zero”! Paczka powinna iść wyłącznie z Polski. Miasto wysyłki musi koniecznie być widoczne w opcjach przesyłki!

Warto też zwrócić uwagę na sam koszt. Często może się zdarzyć tak, że booster kosztuje tylko 9 złotych (i jest legalny, oryginalny), ale przesyłka najtańszą pocztą kosztuje 30 złotych, a kurier 50 złotych. Takie aukcje się zdarzają i są nielegalne w świetle prawa i regulaminu Allegro. Sprzedawcy obniżają cenę produktu (czyli kart), żeby odbić sobie na cenie przesyłki, którą często pomijają wyszukiwarki Allegro. Takich sprzedawców należy zgłosić, by tępić ich nielegalne zachowania.

Przesyłka kurierska w granicach 10-15 złotych jest akceptowalna, paczka pocztowa w tych cenach podobnie. Pamiętajcie, żeby lepiej wziąć paczkę z tak zwanym „trackingiem” (historią przesyłu), otrzymujecie wtedy numer paczki, który możecie śledzić, przez co nikt (a tym bardziej sprzedawca) nie zawieruszy waszych kart, które kupicie.

 • Zdjęcia na aukcji

Najważniejsza zasada brzmi tak – BEZ ZDJĘCIA NIE KUPUJĘ!

Aukcje bez zdjęć omijamy szerokim łukiem. Aukcje ze zdjęciami, przerobionymi lub przyciętymi bardzo ostrożnie obserwujemy. Dla pewności można zawsze zapytać sprzedawcę, czy może przesłać foto kart czy zestawów. Zdjęcia z chińskimi napisami, krzaczkami, których nie rozumiemy, albo powycinanymi dziwnie Pokemonami, czy ogromnymi dziwnymi napisami też omijamy, najprawdopodobniej to chińskie podróbki. Praktycznie nigdy na pudełkach kart Pokemon nie pojawiają się postacie z anime, czy gier. Czasami są takie zestawy jak na przykład Champions Path, ale to bardzo wąska grupa produktów.

 • Komentarze sprzedającego

Sprzedawca ma często swoją stronę o mnie i kartę z komentarzami. Ludzie bardzo często wpisują tam czy są zadowoleni lub nie z zakupów u danej osoby. Znalazłem wiele przypadków, gdzie ludzie opisują czy karty są legalne czy nie. Dlatego przed zakupem warto przeczytać co o sprzedawcy sądzą inni kupujący. Nawet jeśli aukcja nie wydaje się podejrzana, to komentarze mogą sugerować, że dana osoba sprzedaje podróbki celowo, ukrywając to przed Allegro. Nie zawsze tak jest, ale warto mieć to na uwadze.

 • Opis aukcji

Opis aukcji jest bardzo ważny. Czy sprzedawca sprzedaje nam zestaw kart, czy tylko jedną kartę? Czy są to karty używane, czy nowe, a może repacki (czyli używane, zapakowane na nowo)?

Kolejną ważną rzeczą jest dokładne czytanie o samych kartach. „ORYGINALNY” i „ORGINALNY” to dwa różne wyrazy!
ORYGINALNY znaczy tyle, że produkt jest poprawny, nie podrobiony i legalny.
ORGINALNY znaczy, że produkt wcale nie musi być legalny i może być podrobiony.


Cechy podrobionych kart Pokemon

No dobrze posiadamy już karty, ale jak sprawdzić, czy jest to podróbka czy nie? Warto zwrócić uwagę na cechy które już na sam pierwszy rzut oka są widoczne:

 • Rozmiar

Podrobione karty są z reguły trochę mniejsze od oryginałów lub trochę wyższe. Jeśli macie obok oryginalną kartę, co do której jesteście pewni to możecie przyłożyć obie obok siebie i sprawdzić, czy są równe. Można też próbować wsunąć kartę w folijkę. Jeśli po bokach jest dużo miejsca to istnieje szansa, że macie do czynienia z podróbką.

Rozmiar kart Pokemon jest dokładnie taki sam jak kart Magic the Gathering.

te podrobione karty są zdecydowanie mniejsze od oryginału
te podrobione karty są zdecydowanie mniejsze od oryginału
 • Czcionka

Zdecydowanie drugą sprawą jest zastosowana na karcie czcionka. Pamiętajcie, że karty mają swój własny zestaw czcionek. Nie jest to Arial ani Comic Sans, czy Times New Roman. Jeśli nie jesteście pewni jakie to są czcionki to wpiszcie je w Wordzie. Ważna uwaga – karty nie są już drukowane z czcionką Humanist, która jest łudząco podobna do pierwszych setów!

Dodatkowo czcionka na podrobionych kartach Pokemon jest albo lekko wyblakła, albo bardzo wylana. Od razu widać, że jakość nadruku jest dużo gorsza. Litery są często blisko siebie, albo bardzo oddalone.

tu, czcionka się całkowicie nie zgadza
 • Druk

Podróbki są zdecydowanie gorzej wydrukowane. Karty które są nielegalne są często wyprane z kolorów, lekko zamazane, wydruk jest jakby przez brudną szybę albo zamazane okulary. Tak jakbyśmy kupili tanią codzienną gazetę. Karty oryginalne mają zawsze żywe kolory i praktycznie w ogóle nie mają rozjaśnień, albo zanikania kolorów w dziwnych miejscach. Jeśli posiadacie oryginalną kartę z wadliwym wydrukiem to najprawdopodobniej jest ona warta dużo więcej pieniędzy, jako, że jest tak zwanym „miss-printem” (błędnie wydrukowane karty osiągają zawrotne ceny).

te karty są bardzo słabo wydrukowane
 • Grubość karty

Na pewno niejednokrotnie graliście w jakiekolwiek karty, nie tylko Pokemony, więc na pewno wiecie jaką fakturę mają karty. Nie są zbyt grube, ale są dość giętkie, sztywne i ciężko je złamać. Karty podrobione są albo bardzo grube, prawie jak z kartonika czy tektury, przez co łatwo się łamią i ma się wrażenie, jakby grało się kartonem (ciężko jest potasować taką talię 60 kart!), albo są bardzo, bardzo cienkie, zdecydowanie bardziej niż oryginalne, przez co łatwo się drą lub wycierają. Na pewno wyczujecie różnice.

Drobne szczegóły mają znaczenie

Jeśli ktoś jest mistrzem podrabiania kart to uwierzcie mi – na pewno i tak można go odkryć. Czasami wystarczy na pierwszy rzut oka spojrzeć na kartę, żeby poznać podróbkę, ale czasami trzeba się przyjrzeć dokładniej, żeby być pewnym. Na co zwracać uwagę?

 • Nadruk i logo

Na potrzeby napisania tego artykułu zapytałem się firmy Burda Publishing Polska, która jest dystrybutorem kart Pokemon w Polsce i otrzymałem informację, że najważniejszą sprawą, po której często można poznać podróbkę, a nie zawsze widać to od razu to znak oryginalności Pokemon wraz z rokiem, z którego pochodzi karta. Podróbki często zawierają napis „Pokemon” bez kreski nad literką „e” lub nie zawierają tego napisu. Ważnym jest także rok wydania karty, czego podrobione kartoniki też często nie mają. Można to łatwo sprawdzić za pomocą wielu stron, w tym oryginalnej – pokemon.com jak wyglądają dokładnie oryginalne karty ze znakiem oryginalności.

 • Tył karty

Zawsze mnie to śmieszyło i zastanawiało jednocześnie. Przód karty jest idealnie podrobiony, ale tył? Tył jest brzydki, ciemny, niewidoczny i prawie na pewno krzywo przycięty. Tak to z pewnością podróbka! Wbrew pozorom tył karty jest ciężko wydrukować, bo jest powtarzalny i wszędzie musi wyglądać tak samo.

 • Holo i świecące wersje

Bardzo ciężko jest podrobić hologram i świecące motywy w kartach Pokemon (nazywane też czasami „foil”) więc firmy podrabiające karty albo w ogóle ich nie stosują, albo stosują dwa zestawy:

Pierwszy z nich to tzw. „tęcza świetlna” na całej karcie. Ogólnie cała karta nie powinna posiadać hologramu (chyba że jest ultra rare, ale nawet takie karty mają miejsca w których nie mają hologramu tylko pełny nadruk), zwłaszcza jeśli jest to jakiś powtarzalny wzorek jak serduszka czy kwadraty. Taki tandetny wzór, który wygląda jakby ktoś nadrukował znaczki na kartę.

Drugim sposobem jest bardziej poprawna wersja holo ale nie w tym formacie co trzeba. To znaczy, że hologram nałożony jest poprawnie i wygląda jak w oryginalnej karcie (na przykład samo tło Pokemona, bez całej karty), ale ten dany typ karty lub zestaw nie stosuje takiego hologramu, tylko inny.

Aby to zrozumieć, musicie wiedzieć, że istnieje kilka wersji hologramów kart Pokemon (świecenia):

 • Holo – czyli hologram znajduje się wyłącznie w ramce w której jest rysunek Pokemona (ale nie na całej karcie)
 • Holo reverse – hologram znajduje się na całej karcie z wyłączeniem rysunku Pokemona (czyli świeci się tło pod pokemonem, tam gdzie opisane są ataki),
 • Full Art – inaczej nazwane „FA”, czyli świeci się cała karta a obrazek pokemona zajmuje większą jej część). Często przy kartach FA zwłaszcza w nowszych setach zastosowane są tak zwane „linie papilarne”, czyli wyżłobienia na karcie, które dodają dodatkowo charakterystyczny wzorek i można je wyczuć paznokciem lub palcem. Hologram w full artach może być jednokolorowy, lub wielokolorowy (tęczowy, nazwany „rainbow”).

Oprócz tego samych gatunków hologramów jest kilka. Jest „crystal” który wygląda jakby karta pokryta była kryształowym wzorem jak z kamieni szlachetnych, „cosmic” którego mienienie przechodzi bardzo delikatnie w formę tęczy, z reguły najrzadsze karty mają ten sposób świecenia, „fireworks” który jest pod postacią małych kropek bardzo ostro rzucających się w oczy, często cała karta się świeci, „stars” które najczęściej jest w najstarszych kartach i wygląda jakbyśmy patrzyli w głąb kosmosu widząc co jakiś czas pojedynczą gwiazdę. W najnowszych kartach serii Sword&Shield jest hologram paskowy – zestaw pionowych świecących srebrnych pasków, natomiast full arty mają hologram „grain” – ziarnsty świecący hologram wyglądający jakby karta była obsypana piaskiem, lub małymi kryształkami.

Podrobione karty najczęściej stosują podstawowe świecenie w formie „fireworks” lub tak zwanego „lustra” (które w oryginalnych kartach zastosowano wyłącznie w jednym secie – Evolutions) czyli jednolite świecenie bez żadnych bajerów, tak jakbyśmy patrzyli w lustro, albo cienką folię aluminiową i odbijali od niego całe światło.

ten Pyroar ma nie pasujący do niego hologram. Karty Pokemon, które nie są kartami GX oraz EX nie mają holograficznej ramki.
wszystkie karty EX i GX mają bardzo mocny hologram z liniami papilarnymi. Ta podróbka nie ma w ogóle hologramu.
 • Błędy

Ponadto na kartach podrobionych zdarza się ogromna ilość błędów. Karty są często źle nazwane, mają dziwne liczby HP (na przykład 600 albo 999) mają złe typy i źle nazwane ataki oraz typy ataków. Często zdarza się też, że zamiast ataków znajduje się tam jakiś opis Pokemona, a ataków w ogóle nie ma. Tak jak w przypadku rozmiarów i oznaczeń oryginalności, warto sprawdzić w internecie jak powinna wyglądać oryginalna karta, na pewno znajdziecie ją w dobrej jakości, żeby sobie porównać.

nie uwierzycie, ale ten Pokemon to CATERPIE!

Karty Pokemon GO

Czy karty Pokemon GO to podróbki? TAK!

Wszystkie istniejące i wydane karty Pokemon GO to PODRÓBKI. Nie są wydawane przez firmę Pokemon i nigdy nie były i nie są i zapewne nie będą turniejowo legalnymi kartami. Karty Pokemon GO są różnego rodzaju wydrukowanymi obrazkami z gry z jakimiś dziwnymi niepasującymi statystykami. Te karty to gówno. Wywalcie je, nie są nic warte. Dodatkowo są nielegalne.

Karty Pokemon GX

Jak rozpoznać podróbkę karty Pokemon GX?

Pokemony GX są legalnymi kartami Pokemon i istnieją normalnie w karciance. Inne karty, które mają dodatkowe oznaczenia to karty z dopiskiem: ex, -EX, V, VMAX, BREAK, LEGENDS, TAG TEAM, Prism. Mimo to, karty Pokemon GX są jednymi z najczęściej podrabianych kart Pokemon! Uważajcie na nie! Więcej informacji jak je rozpoznać piszę w tym miejscu, lub pokazuję na filmie poniżej:


Repacki kart Pokemon

Repack to inaczej zestaw określonej ilości kart, które ktoś już kiedyś otworzył z boostera i spakował na nowo i chce wam sprzedać. Po co takie udziwnienie? Otóż przykładowo ktoś otworzył 30 boosterów co dało mu na przykład 300 kart, zabrał z nich najlepsze karty (albo te, które sam chciał), których było 20, a pozostałe 280 kart popakował na nowo w losowy sposób.

Prawdę mówiąc taka sprzedaż nie jest zła. Wbrew pozorom nie zawsze mogą się tam trafić jakieś słabe karty, często też sami sprzedawcy przy większych zakupach dokładają coś fajnego od siebie. Warto też wiedzieć, że repacki nie są nielegalne, ale to w jaki sposób są losowane zależy już od sprzedającego.

Repacki są moim zdaniem świetną opcją dla graczy, którzy zaczynają swoją przygodę z Pokemonami, lub potrzebują dopełnić talię różnymi kartami.

Z reguły repacki zawierają oryginały, zwłaszcza jeśli dany sprzedawca zajmuje się sprzedażą innych kart (na przykład tych z MtG) to na pewno zna się na rzeczy i możecie spokojnie kupić takie karty.

przykład repacka kart Pokemon – takie karty mogą się znaleźć w zestawie

Japońskie i koreańskie karty Pokemon – warto?

Z kartami w innym języku niż angielski mam wielki problem. Z jednej strony takie karty to fajna pamiątka. Jednakże karta po japońsku czy koreańsku również może być podróbką…

Ogólnie karty te z punktu widzenia turniejowego i kolekcjonerskiego w Europie i Polsce są grywalne. Mają też dużo lepszej jakości hologramy – o których więcej piszę tutaj: zobacz Hologramy japońskich kart Pokemon.

Jeśli zaczynacie dopiero przygodę z karcianką Pokemon – odradzam zakup takich kart. Zdarzyła się sytuacja, że znalazłem sprzedawcę, który sprzedawał 9 kart za 100 złotych mówiąc, że to unikaty sprowadzane z Japonii, w rzeczywistości były to koreańskie karty, które nie są tyle warte.

Czy warto zbierać japońskie karty Pokemon?

Niektórzy kolekcjonerzy zbierają japońskie i koreańskie karty, ponieważ ich cena na światowym rynku może być wielokrotnie większa niż w Polsce!

koreańska karta PTCG. W Korei oryginalna w Europie praktycznie nic nie warta…

Przykłady zdecydowanie podrobionych kart Pokemon

Zwrócił uwagę: Michał z grupy Wszystko o „Pokemon TCG” na facebooku

Aukcja nazwana: BANETTE GX 174/168 KARTA POKEMON HP 190

Cena na aukcji: 490 zł (oryginalna karta warta w 2021 roku: 55 zł) 😀


Pierwsze zdjęcie na aukcji przedstawiało kartę Banette GX z setu Celestial Storm. Pierwsze zdjęcie jest oryginalnym zdjęciem skanu dostępnym na stronie Pokemon.com i zostało przez sprzedawcę ukradzione ze strony.

Kolejne zdjęcia to już typowe zdjęcia podróbki karty (widać po prawo), gdzie nie zgadza się hologram oraz czcionki. Dalej jest tylko gorzej. Wrzucony jest box (podrobiony!) zestawów Ultra Prism (karta pochodzi z innego setu).

Sprzedający posiada w swojej ofercie jeszcze inne podrobione karty w podobnie wysokich cenach.

tu zdjęcie podróbki z innej aukcji

Zwrócił uwagę: Kamil z grupy Pokemon Polska na facebooku

Aukcja na Aliexpress nazwana: Pokemon wersja amerykańska karta angielska miecz tarcza SS2 król brązowy słoń Elite trener Pokemon Box zabawki modele (po angielsku: Pokemon US Version English Card Sword Shield SS2 King Bronze Elephant Elite Trainer Pokemon Box Model Toys)

Cena na aukcji: 108 USD = 397 zł


Sprzedawca na Aliexpress ukradł oryginalne zdjęcia przedstawiające produkt, ze strony Pokemon.com. Nigdzie nie ma innych (prawdziwych) zdjęć produktu. Nie ma też żadnej informacji od kupujących.

Może więc jest to produkt oryginalny, ale UWAGA!

Pozostałe aukcje sprzedawcy (załączam foto po prawej) sprzedają typowe podróbki kart Pokemon – złote karty Pokemon V (w całości podrobione) oraz karty Pokemon GO. Wystrzegajcie się takich podejrzanych aukcji! Poproście o oryginalne zdjęcie przed zakupem!

takie inne podrobione karty sprzedaje nasz „sprzedawca”
karty Pokemon GO? PODRÓBKA!

Pudełka i zestawy kart Pokemon

Często podrobione karty Pokemon są sprzedawane w specjalnych zestawach z metalowymi lub kartonowymi pudełkami. Uważajcie na nie! Jeśli pudełko zawiera różnego rodzaju napisy, wielkie logo Pokemon i dziwnie narysowanego Asha (bohatera anime Pokemon), oraz różnorakie Pokemony, możecie mieć do czynienia z podróbką. Aktualnie zestawy kart z metalowymi pudełkami, które są oryginalne kosztują od 70 do 200 złotych. Są dwa rodzaje pudełek metalowych, jedne, które mają kształt składający się z sześciu boków, a inne dość wysokie i podłużne. Istnieje jeszcze wydanie z metalowym pudełkiem serii Shining Legends, które kosztuje około 180 złotych. Zestawy z pudełkiem, które kosztują poniżej 40 złotych są najpewniej podróbkami.

Inne oryginalne pudełka to ślicznie wykończone pudła tekturowe wysokiej jakości, nazywają się „Elite Trainer Box” i te też możecie w ciemno kupować (nikt ich nie podrabia).

Klasery i albumy są częste w oryginalnych Pokemonach i zdarzają się w formie zestawów z boosterami. W podróbkach nie spotkałem się jeszcze z zestawami z segregatorami, więc te można w ciemno kupować.

podróbka
podróbka
podróbki
oryginał (Shining Legends)

Zapraszam na moje strimy na kanale twitch w których możecie pytać o podróbki kart!

Z mojej strony polecam jeszcze kilka artykułów napisanych przeze mnie:

Podobne wpisy

15 thoughts on “Podróbki kart Pokemon. Czyli jakie? Jak je odróżnić i na co zwracać uwagę? – aktualizacja 2021

 1. Mam pytanie czy jeśli sprzedawca podaje w opisie że karty nie mają kodu do gry online i są zamiennikami kart pokemon to czy to są oryginały?

  1. Zdecydowanie są to podróbki. Wyraz „zamiennik” od razu wskazuje, że są to podróbki. Brak karty do kodu online oznacza, że jest to albo podróbka, albo booster został wcześniej otwarty.

 2. Ja również chciałabym zapytać jako rodzic o karty pokemon GX. Nie mogę za bardzo znaleźć o nich wiarygodnych informacji w internecie. Czy karty GX są oryginalne? Jeśli naprawdę takie istnieją, to jak powinny wyglądać? Nie wiem, gdzie takie można kupić, by mieć pewność, że to nie podróbki.

  1. Karty GX to jedne z najczęściej podrabianych kart Pokemon (niestety).
   Karty GX normalnie funkcjonują jako oryginalne i legalne turniejowo karty. Jak takie karty powinny wyglądać? Trudno odpowiedzieć w kilku zdaniach, ponieważ karty GX mogą być różne – zwykłe „rare”, bardzo ładne „full arty” które mają wyżłobienia w formie linii papilarnych, które można wyczuć pod paznokciem, oraz „rainbow” czyli karty mieniące się kolorami tęczy (zawierające również linie papilarne). Niestety mnóstwo kart GX jest podrobionych: są krzywo przycięte, całe się dziwnie świecą, mają dziwną czcionkę z dziwnymi napisami, atakami i numerami. Najczęściej też mają zły rozmiar.

   Wystrzegałbym się zakupów na Allegro, polecam sklepy z kartami Pokemon, na przykład isa.pl, czy basanti.pl, albo lootquest.pl Tam na pewno są do kupienia oryginalne karty GX i ogólnie oryginalne karty Pokemon.

   Niestety wielu sprzedawców na Allegro sprzedaje nieoryginalne karty GX nie wiedząc nawet, że to podróbka 🙁

  1. Na ten moment, wszystkie karty, które kupowałem w Empiku były oryginalne. Mam nadzieję, że to się nie zmieni.

    1. Ostatnim razem dość dawno, niestety w moim ulubionym Poznańskim Empiku nie byłem praktycznie od początku roku 🙁

  1. Tak, to jest oryginalny zestaw. To jest THEME DECK, czyli kompletna i gotowa talia do gry, składająca się z 60 kart. Kupujesz i od razu legalnie możesz grać z innymi

  1. Zdecydowanie NIE!
   Pudełko tych zestawów całkowicie się nie zgadza (można wpisać w google, by zobaczyć jak powinien wyglądać oryginał)
   Poza tym, w takim pudle nazwanym Booster BOX powinno być 36 saszetek po 10 kart, co daje łącznie 360 kart. Tu na aukcji jest 288 kart. Poza tym brakuje kart do Online (jedna karta na jedną saszetkę).
   Zdecydowanie odradzam zakup.
   Oryginalny taki Booster Box korsztuje w sklepach około 550-600 złotych.

 3. Mam pytanie jako rodzic – co zlego (oprocz tego, ze nie zarabia na nich oficjalna firma oczywiscie) jest w podrobkach? Czy karty sluza tylko do „zbierania” czy do czegos jeszcze? Nie chodzi mi o to, ze karta jest gorszej jakosci, gorszy druk czy papier. To dla dziecka nie ma przeciez zadnego znaczenia. Czy z tymi kartami mozna cokolwiek zrobic oprocz wlozenia ich do klasera?

  1. Pytanie jest bardzo szerokie, postaram się odpowiedzieć:
   Z jednej strony jest to informacja do rodziców, którzy podczas zakupu kart mogą być naciągnięci na podróbkę w tej samej cenie co oryginał. Z drugiej strony, możliwe, że dla dziecka nie będzie to miało znaczenia, ale jeśli będzie chciał się pochwalić kartami przed kolegami, to ci bardziej obeznani mogą rozpoznać podróbkę i sprawić dziecku nieprzyjemność.
   Kartami można grać, jest potężnie działająca liga oficjalnych turniejów, w których do wygrania są gadżety, a nawet nagrody pieniężne, czy wyjazdy do innych krajów na turnieje. Oficjalne karty zwłaszcza te bardzo rzadkie, lub bardzo stare w dobrym stanie, można sprzedać kolekcjonerom za ogromne pieniądze (nawet po kilkanaście tysięcy złotych! I piszę to jako osoba, która była świadkiem takich transakcji, a nie je „usłyszała”).
   Więc posiadanie oryginałów może zaprocentować w przyszłości, kiedy takie dziecko po 10-20 latach odnajdzie swoją starą oryginalną (!) kolekcję i będzie mogło ją sprzedać z dużym zyskiem 🙂

 4. dzieki za info teraz bede wiedzial jak rozroznic podropki sam chyba mam duzo bo na mikiolaja dostale 6 grudnia i 2 boxy unifited minds, sword i shield. ale sword i shield na 90 % sa podropka poniewaz jak trafilem v i vmax to sie nie swiecily i nie tylko te. otworzylem prawie wszystkie i nie mialem ani jednego swiecacego pokemona. teraz bede chodzil do papiernika gdzie maja oryginalne karty i do tesco a na allegro bede mowil mamie zeby kupowala takie jak ja chce bo ja wiem ktore to podrobki a ktore oryginalne. jeszcze raz dzieki za info. Pozdrawiam Tymon.
  ps. mam 10 lat 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.