Jak oceniać Pokestopy w Pokemon GO?

Jeśli masz 40 level w Pokemon GO i dodajesz nowe Pokestopy, WARTO byś odwiedził specjalnie przygotowaną stronę i sam oceniał Pokestopy innych. Dlaczego to jest takie ważne?

Samo dodanie nowego Pokestopa to nie wszystko co możesz zrobić dla społeczności Pokemon GO. Dużo ważniejszym i trudniejszym zadaniem jest ocena Pokestopów innych! Zgodnie ze statystykami na jedną oceniającą osobę przypada aż 7 osób dodających Pokestop! Onzacza to, że czekamy aż siedem razy dłużej (nawet kilka miesięcy!) na to, by ktoś ocenił Pokestop, który dodaliśmy!

Ocenianie Pokestopów jest trochę trudniejszym zadaniem niż ich dodawanie. Na początek trzeba odwiedzić stronę Niantic Wayfarer. I zalogować się. Mogą to zrobić wyłącznie gracze którzy mają 40 level w Pokemon GO i odpowiednio wysoki poziom w Ingressie.

Pierwsze logowanie do systemu oceny Pokestopów

Można zalogować się poprzez Facebooka lub Google. Dane logowania są dokładnie takie same jak przy logowaniu do gry Pokemon GO.

Przywita nas menu główne Wayfarera w którym jest kilka ważnych opcji:

 • Recenzja – tu oceniamy Pokestopy innych (o tym niżej)
 • Nominacje – tu pokazane są Pokestopy które sami zgłosiliśmy
 • Profil – miejsce informacji o nas
 • Pomoc – bardzo ważna zakładka! Polecam od razu się z nią zapoznać!
 • Ustawienia naszego konta.

Następnie, jeśli chcemy oceniać Pokestopy, czeka nas do wykonania dość prosty test. Test ma na celu sprawdzić, czy dobrze rozumiemy jakie miejsca mogą być Pokestopami a jakie nie. Chodzi głównie o bezpieczeństwo grających. Najlepiej jest poczytać trochę informacji na ten temat w zakładce „Pomoc„:

zakładka Pomoc

Zdecydowanie najważniejszymi zakładkami w dziale Pomoc, są „Potencjalnie mylące nominacje” oraz „niekwalifikujące się Wayspoty”

potencjalnie mylące Pokestopy
niekwalifikujące się Pokestopy

Następnie trzeba pozytywnie przejść test oceny Pokestopów. Istnieje w sieci wiele lepszych i gorszych poradników, jak przejść ten test (za każdym razem pytania są inne). Podejdźcie do testów poważnie, ponieważ wiele błędnych odpowiedzi nie pozwoli Wam ocenić Pokestopów i do testu będzie można ponownie podejść dopiero za miesiąc!

Ocenianie Pokestopów innych

Jeśli pozytywnie uda się przejść test, czeka nas ocenianie Pokestopów innych! Zadanie jest dość proste i wymaga tylko sprawdzenia, czy Pokestop jest na mapie, czy ma dobry opis i czy zdjęcie jest czytelne.

Wchodzicie więc w zakładkę Recenzja i widzicie ekran oceny Pokestopów:

Najważniejsze rzeczy są od razu widoczne na pierwszym planie.

Przy ocenie Pokestopów warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

Co kwalifikuje się na dobry Pokestop?

 • Zdjęcie – powinno być czytelne, wyraźne i nie powinno być na nim żadnych osób
 • Nazwa i opis – powinny być proste i napisane bez błędów! Ważne jest również to, by było w języki Polskim, chociaż inne również są akceptowane (jeśli je znacie!)
 • Sprawdzanie duplikatów – jeśli Pokestop z tym samym zdjęciem, lub opisem lub miejscem już istnieje – powinniśmy go odrzucić
 • Lokalizacja – czy miejsce jest bezpieczne dla graczy? Czy można do niego łatwo i bezpiecznie dojść? Czy to miejsce należy do jakiejś osoby lub firmy? Czy nic się nikomu nie stanie, jeśli będzie tam rajd na 20 osób?
 • Rodzaj miejsca – nie powinno się oceniać drzew i kamieni. Musi to być miejsce ważne kulturowo i historycznie. Liczą się pomniki, place zabaw i boiska, czy miejsca ważnych wydarzeń oraz specjalnie zrobione tablice ogłoszeniowe i informacyjne (ale nie znaki drogowe!)

Jeśli uznamy, że miejsce nadaje się na Pokestop to zaznaczamy wszystkie pola odpowiednio pozytywnie, to nie jest trudne, wystarczy pozaznaczać odpowiednie gwiazdki i opisy, sami praktycznie nic nie wpisujemy.

Pamiętajcie, żeby poprawnie oceniać Pokestopy innych osób! Jeden Pokestop jest oceniany przez kilka osób. Jeśli inni uznają, że wy oceniacie błędnie, bo miejsce jest niebezpieczne, lub nie nadaje się bo jest to niezgodne z wytycznymi firmy Niantic – to ocenianie może wam zostać zabrane. Wtedy trzeba będzie przejść test jeszcze raz, lub pooceniać poprawnie dużo więcej Pokestopów.

Co mi daje ocenianie Pokestopów innych?

Oceniając Pokestopy innych graczy, przyczyniacie się do rozwoju całej społeczności, dzięki temu, że więcej miejsc pojawi się na mapie! Ale oprócz tego, Niantic przygotował dodatkowe bonusy dla oceniających Pokestopy!

Wchodząc w zakładkę Nominacje, możecie zobaczyć Pokestopy, które Wy zgłosiliście. Jeśli ocenicie poprawnie 100 pokestopów w Niantic Wayfarer, będziecie mogli dodatkowo „rozbudować” jedno wasze zgłoszenie. Pojawi się przy tym specjalna ikonka błyskawicy ⚡, oraz napis „Rozbudowane”

Taka ikonka i informacja przy Pokestopie sprawia, że będzie on w pierwszej kolejności pokazywany innym osobom oceniającym i macie kilka razy większą szansę, że będzie oceniony dużo szybciej od innych! Dzięki czemu czas oczekiwania na ocenę skraca się z kilku miesięcy do nawet kilku dni!

Warto oceniać Pokestopy innych!

Tak jak napisałem wcześniej! W Niantic Wayfarer czeka tysiące zgłoszeń nowych Pokestopów. Dzięki waszej pomocy w ich ocenianiu – szybciej pojawią się na mapie graczy z całej Polski! A może akurat ktoś w tym momencie ocenia Pokestop, który zgłosiłeś? 😀

Podobne wpisy

8 thoughts on “Jak oceniać Pokestopy w Pokemon GO?

  1. Weryfikacja może trwać od kilku dni do nawet 1,5 roku (ja tak miałem z jednym miejscem). Po weryfikacji Pokestop pojawia się po około 3 dniach

 1. Czy mógłby ktoś ocenić moja propozycje pokestop. Nowe osiedle i brak oceniających. Lokalizacja Lublin współrzędne 51.221970,22.613642

  1. Niestety to jest tak, że Pokestopy do oceny są przydzielane losowo… gracze nie mogą sami wybierać miejsca które chcą oceniać…

 2. Czy ktoś z oceniających czyta ZAWSZE uzasadnienia dodających – to to ostatnie wypełniane pole. Bo ja mam wrażenie, że może 5% je czytuje – już kilkakrotnie dorzucono mi punkt, który ma prawo być PokeStopem, a jakie wymyślają przyczyny, to głowa mała – tak jakby zame dzieciaki siedziały i klikały to co chcą.

 3. A nie wydaje Wam się dziwne, że nie można zgłaszać żłobków, przedszkoli i podstawówek, a place zabaw już tak? z założenia te ostatnie (patrząc po rozmiarach wielu atrakcji) są dla najmłodszych dzieci – tak do 12. roku życia. I teraz wyobraźcie sobie „stado” Pokemoniarzy w wieku od 15-16 lat wzwyż na placu zabaw,który powinien być w 100 % przeznaczony dla małolatów i ich opiekunów

   1. Podlinkowany materiał jest niemal sprzed roku. Kościoły i kaplice – także na cmentarzach nadal są zgłaszane i masowo akceptowane. Moim zdaniem brakuje ogólnie dostępnego regulaminu, który powie szczegółowo, co uznawać, a co nie. Ktoś mi powie jaką wartość historyczną / estetyczną mają place zabaw i urzedy poczty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.