Pokeserwis rok bez newsów, Valhalla zamknięta. Czy mamy jeszcze jakieś polskie serwisy Pokemon?

I to takie, które traktują ogólnie o marce Pokemon jak WAW Pokemon, a nie o poszczególnych grach?

Trochę smutno pisać takie informacje, ale rzeczywistość jest prawdziwa – Czy w Polsce można jeszcze poczytać o Pokemonach?

WAW Pokemon powstał w 22 kwietnia 2014 roku. Łatwo więc policzyć, że serwis ma już ponad 7 lat. Serwis powstał na podwalinach starego Forum Revival oraz serwisu Poketech, który prowadziłem w latach 2001 – 2009. W czasie jego powstania WAWki, prężnie działały takie strony i fora jak Lati Forum, PokeCollect, PokeSerwis, Pokemon Valhalla, oraz inne pomniejsze twory tworzone przez użytkowników.

Pokemon Valhalla – najstarsza Polska strona o Pokemonach została zamknięta „tymczasowo” pół roku temu. Serwis ten, był bogaty w opisy odcinków, postaci, a także posiadał solucje oraz recenzje gier Pokemon, zwłaszcza tych które pojawiały się w czasach świetności strony (GBA, DS Lite). Od pewnego czasu strona stoi zamknięta i jej artykuły są całkowicie niedostępne dla użytkowników. Niestety nie wiem jak długo taki stan będzie się utrzymywał. Trwające od 2018 roku prace nad nową Valhallą, nie ruszyły z miejsca od… 2018 roku. Ubolewam, że tak pokaźna baza danych została zamknięta dla użytkowników, którzy z niej korzystali.

PokeSerwis powstał w 2014 roku po równie burzliwej historii i fuzjach, lecz dokładnie od roku nie wspomniał żadnym newsem o grach, czy filmach, które w tym czasie się pojawiły – a był tego ogrom tym bardziej, że mamy teraz 25-lecie serii Pokemon.

Nie potrafię znaleźć teraz w internecie innej strony niż WAW Pokemon, która byłaby w całości prowadzona po polsku, w całości o Pokemonach, z felietonami, newsami, recenzjami nie tylko jednego tytułu jak Pokemon GO, ale także innych gier Pokemon, gadżetów, zabawek, czy karcianki.

Nie cieszy mnie całkowicie taka sytuacja, gdzie w naszym polskim światku nie istnieje żadna konkurencja. Pokemony to ogromna marka, która coraz śmielej wchodzi do Polski, to idealny czas, by właśnie o nich pisać. Zainteresowanie nimi jest tak duże jak chyba nigdy odkąd marka pojawiła się w Polsce (głównie za sprawą gry Pokemon GO).

Fora umarły ze względu na to, że użytkownicy poprzenosili się na grupy na facebooku – jak chociażby Pokemon GO Polska, Pokemon Sword/Shield Polska i tym podobne. Przestano pisać ciekawe artykuły i felietony, bo najszybciej klikają się szybkie newsy i krótkie pytania od zdesperowanych odpowiedzi użytkowników.

Czy ten stan się zmieni w przyszłości? Życzyłbym sobie – by tak, ale jak się stanie – czas pokaże.

A wy? Macie jakieś swoje ulubione polskie strony Pokemon? Pochwalcie się w komentarzach!

Podobne wpisy

3 thoughts on “Pokeserwis rok bez newsów, Valhalla zamknięta. Czy mamy jeszcze jakieś polskie serwisy Pokemon?

  1. To i tak cud, że Daru łożył na (m.in.) „PV” swój czas i pieniądze, kiedy „Kieszonkowe…” przestały ewoluować wraz z kolejnymi generacjami klientów. To wciąż i wciąż mielenie tego samego, coraz bardziej infantylnego tematu. Właściciele marki „Pokemon” trwają przy niej wyłącznie dla zysku, więc rimejki są ich głównym programem wydawniczym. Gdzie tu miejsce dla entuzjastów?… To, że „PV” nie ma apdejtów, świadczy jedynie o dojrzałości właściciela. Że ma tego już dość. Nie udostępnił co prawda treści potomnym, ale i tak jest dobrze. Najważniejsze, żeby domeny nie poszły pod młotek za bezcen. Żeby mu się ten cały czas przynajmniej zwrócił w liczbach (o ile to jeszcze możliwe). To jasne, że kiedyś pod adresami zamieszkają łże biznesy deweloperskie – ale niech się wpierw wykosztują. O reszcie konkurencji nie ma co gadać – od początku do końca nic nie znaczyła. Jedni świecili dizajnerką (Modrzew, Toma czy Extremer), inni środowiskiem (Death) ale ostatecznie na scenie był tylko jeden liczący się gracz.

  2. Valhalla ruszyła, ale znowu strona nie działa.
    Nie zgodzę się z poprzednikiem. Co jednak po polsku i w Polsce, to jednak w Polsce. Liczę na to, że Valhalla znowu stanie na nogi. Nic mnie nie przekona do jej porzucenia na zagraniczne odpowiedniki.

  3. W dawnych czasach korzystałem z informacji na pokeserwis. Był dla mnie najbardziej przejrzysty. Byłem też przed kilka lat użytkownikiem forum valhalli (zwykły szary czytacz cudzych postów, od czasu do czasu się wypowiadający). Obecnie nie mam już dużego zainteresowania pokemonami (znudziły mi się; czasem odpalę starą grę, zobaczę odcinek lub kinówkę, przeczytam coś z mangi). Wydaje mi się, że jest wiele dobrych anglojęzycznych stron (serebi i bulbapedia) i starsi użytkownicy preferują tam szukać informacji. Poza tym w fandomie zawsze pojawiały się różne niepotrzebne spory (np. związanych z piractwem, hackingiem czy fanfiction), które utrudniały prowadzenie takich stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.