Czy mój kartridż jest legalny? Jak to sprawdzić? Poradnik!

Ceny gier Pokemon w ostatnim czasie wystrzeliły w górę, dzięki czemu ich podróbki są coraz lepiej wykonane, popularniejsze i wiarygodniejsze. Z własnego doświadczenia wiem jak łatwo naciąć się na nieoryginalny kartridż. W związku z tym przygotowałem poradnik, pokazujący jak w prosty sposób sprawdzić czy posiadane przez nas gry nie są przypadkiem falsyfikatami.

Poradnik dotyczący Pokemon Ruby/Sapphire/Emerald: tutaj

Pokemon Platinum

Do sprawdzenia autentyczności potrzebujemy przejść przez kilka prostych kroków opisanych poniżej:

Wcięcie na dole kartridża

Wersja legalna ma delikatnie wprasowaną strzałke (w przypadku mocno używanych kartów może być ledwo widoczna)

Fejki natomiast mają bardzo często wtłoczony ten element

Zgrubienie czcionek 

Napisy zaznaczone w kółku powinny być pogrubione i wyraźne, a logo Nintendo przeźroczyste

Poprawność oznaczeń kartridża

  • Dla regionu europejskiego poprawne oznaczenia to NTR-CPUP-EUR, środkowy człon tej nazwy musi się zgadzać z tyłem karta (drugie zdjęcie)
  • Dla Usa: NTR-CPUE-USA
  • Dla Japonii: NTR-CPUJ-JPN (Należy pamiętać że japońskie naklejki są inne, na cele poradnika pomijam kwestie japońskich gier z uwagi na ich niską popularność i mój mały zasób wiedzy na ich temat)

Oznaczenia NTR-005 oraz PAT.PEND. też muszą się pojawić 

Wiek

Pamiętaj, że nośniki tych gier mają już swoje lata, jeśli jakiś kartridż wygląda jak prosto z fabryki, powinieneś zachować dodatkową czujność

Jakość wykonania

Oryginalne kartridże charakteryzują się wysoką jakością wykonania, naklejki są w wysokiej rozdzielczości, napisy są wyraźne, a kolory dobrze widoczne.

Jakość goldpinów też jest ważna, napisy na pcb powinny być nie podrapane i widoczne. 

Cena

Wydaje się to oczywiste ale czasem skuszeni dobrą ,,okazją” kupujemy rzeczy bez zastanowienia, więc jeśli widzisz grę Pokemon dużo taniej niż zazwyczaj sprawdź ją bardzo dokładnie

3DS

Większość podróbek gier z DSa nie da się uruchomić na konsoli 3DS, jednakże nie jest to reguła część z nich działa. Zawsze po zakupie warto to sprawdzić

Przenoszenie Pokemonów

Jeśli posiadamy gry z 5 generacji polecam zobaczyć czy da się przenieść do nich Pokemony z naszej gry, nieoryginalna kopia nigdy na to nie pozwoli.

Myślę, że udało mi się podsumować wszystkie najważniejsze kroki, pozwalające na sprawdzenie autentyczności. Jeśli dostrzegasz jakieś niedomówienie albo masz jakieś pytanie daj znać w komentarzu albo na naszym Discordzie.

Artykuł napisał: Kuraitekku

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.