Jak zacząć swoją przygodę z karcianką Pokemon? Poradnik dla gracza i kolekcjonera

Zaczynacie swoją przygodę z kartami Pokemon? Nie wiecie jakie zestawy kupić, lub jakie talie zbudować? Przeczytajcie mój poradnik!

Karty Pokemon cieszą się popularnością od wielu lat, mimo tego, że nie zawsze były w Polsce łatwo dostępne. Od momentu wydania gry Pokemon GO, karcianka stała się dużo bardziej popularna, ale swój szczyt osiągnęła po tym, gdy do influencerów dotarły informacje o tym jakie zawrotne ceny osiągają Charizardy z Base Set (1999).

Pokemony od 25 lat są już na świecie i niektórzy chcieliby zacząć przygodę również z ich karcianką. Są osoby, które będą chciały grać i są osoby, które tylko będą chciały karty Pokemon zbierać. Dlatego poradnik podzieliłem na dwie części: część dla gracza i część dla kolekcjonera. Zapraszam do czytania!

Chciałbym grać w karty Pokemon – od czego zacząć?

Jeśli chciałbyś zbierać karty Pokemon by nimi grać, lub budować talię, oraz ewentualnie pograć coś w wersji online – ta część poradnika jest dla Ciebie!

Aby móc rozpocząć przygodę z graniem w karty Pokemon – potrzebujemy przygotować sobie talię. Talia do gry składa się z 60 kart i z reguły oprócz samych kart Pokemonów powinny się znaleźć także karty energii oraz karty trenerskie.

Właśnie dla takich sytuacji, The Pokemon Company przygotowało zestawy z gotowymi już taliami w formie „Theme Decków”, lub „Battle Decków”. To gotowe od momentu rozpakowania talie w których znajduje się 60 kart (czasami również kilka kart dodatkowych). Możemy je kupić by były naszą bazą do gry i potem ulepszać je poszczególnymi kartami lub zestawami. Talie te zawierają już odpowiednią liczbę kart trenerskich i energii, ale jest to baza do grania.

Battle Decki posiadają również zestawy z dwoma taliami, gdzie możemy zaraz po rozpakowaniu rozegrać bitwy z naszymi znajomymi. Talie są od razu przygotowane, kompletne i gotowe do gry. Często znajdziemy w nich również poradniki, instrukcję grania, znaczniki obrażeń i monetę potrzebną do gry (może być również zwykła moneta orzeł/reszka).

Kupione talie posiadają również kody, dzięki którym możemy je również całkowicie za darmo wrzucić do gry Pokemon Trading Card Game Online – darmowemu internetowemu odpowiednikowi kart Pokemon, gdzie można kolekcjonować swoje karty i budować talie, by zmierzyć się z graczami z całego świata. Grać można na komputerze lub tablecie/telefonie z Androidem (polecam zagrać na tablecie!)

Kiedy już posiadacie swoją podstawową talię, przyjdzie czas, że warto by było ją poprawić, lub ulepszyć (a może zrobić drugą i trzecią…) Karcianka Pokemon cechuje się niezliczonymi możliwościami rozgrywki – samych typów kart jest ponad 10, dodatkowo różne karty trenerskie sprawiają, że trzeba trochę pomyśleć nad strategią.

Karty Pokemon mają również swoje formaty oraz rotację. To znaczy, że mniej więcej co rok, karty z zestawów mających dwa, trzy lata, wypadają z gry i nie można nimi grać oficjalnych turniejów w „standardzie” (nadal można grać między sobą w wersji „expanded” i innych, na własnych zasadach, lub nawet w online). Oznacza to, że nawet jeśli zbudowaliśmy najlepszą talię na świecie – jej czas jest policzony. Z reguły są to około 2 lata, ale ten czas może być różny w zależności od częstotliwości wychodzenia nowych zestawów kart (pandemia trochę spowolniła ten proces). Na przykład już we wrześniu 2021 roku zmienia się nowy standard i wypadnie kilka zestawów z lat 2019 i 2020. Właśnie dlatego – zawsze jest okazja, by kupić nowe karty lub coś ulepszyć w swojej talii. Można to zrobić zasadniczo na 3 sposoby:

 1. Kupować booster boxy kart Pokemon. Booster box to pudło kart Pokemon zawierające w sobie 36 saszetek (w każdej jest 10 kart z czego jedna to energia i jedna jest z hologramem). Taka operacja nie jest tania, ale pozwala dopakować talię kartami z danego i tylko jednego zestawu. Może to być pomocne, jeśli chcecie zbudować talię tylko z jednego setu, lub szukacie ładniejszych wydań kart z tego setu (na przykład w formie tęczowych hologramów, lub złotych). Taka opcja jest bardzo droga, ponieważ jeden booster box to wydatek rzędu 500-600 złotych (otrzymujemy 360 sztuk kart + tyle samo do online).
 2. Kupować zestawy pudełkowe z wybranymi trainerami lub kartami promo. Niektóre z wydawanych w pudełkach zestawów kart, zawierają specjalne karty oznaczone PROMO. Mogą to być karty Pokemonów lub trenerów. Z reguły takie karty kierowane są do kolekcjonerów, ale są takie przypadki, że karta jest bardzo grywalna i idealnie nadaje się do grania. Można wtedy kupić boxa w którym ta karta się znajduje (jest gwarantowana i dodawana również do gry online).
 3. Zakup pojedynczych kart. Jeśli doskonale wiemy jakich kart nam brakuje – możemy poszukać w internecie tylko tych kart i kupić tylko je. Jest to opcja najtańsza i sprawia, że nie kupujemy niepotrzebnych zestawów. Jedyną wadą jest to, że karty najpewniej będą używane (ich stan może nie być super idealny, ale z doświadczenia wiem, że dla gracza nie to jest najważniejsze). Istnieje wiele serwisów w których możecie kupić oficjalne pojedyncze karty Pokemon – oprócz Allegro, czy Cardmarketu, niektóre stacjonarne sklepy oferują taką możliwość! Zapytajcie u was!

Zdecydowanie zakup pojedynczych kart (lub wymiana z innymi trenerami) to najbardziej pożądana opcja, która sprawi, że nie nadszarpniecie za mocno swojego budżetu na karty i dopasujecie talię konkretnymi kartami.

Potrzebuję pomocy przy budowie talii Pokemon!

Budowanie talii do gry jest łatwe, ale jej ulepszanie i aktualizacja może być trochę kłopotliwe. Co prawda na kartach Pokemon znajdują się specjalne oznaczenia standardów w formie liter, ale jeszcze do nie dawna ich nie było. Warto więc korzystać z profesjonalnych stron zajmujących się pomocą dla graczy karcianki Pokemon. Niezbędną stroną oprócz WAW Pokemon, w której pojawiają się świeże newsy dotyczące karcianki jest Pokebeach, który skupia się całkowicie na karciance. Oficjalna strona Pokemon.com posiada listę kart i oficjalnych zestawów które możemy kupić na świecie. W internecie znajdziemy również wiele stron z listami talii, którymi chwalą się inni gracze. Bez problemu znajdziemy również mnóstwo aplikacji w sklepie Google, lub Apple, które pomogą przy budowie talii oraz rozgrywce.

A potem jest odwieczne pytanie – co zrobić z pozostałymi kartami Pokemon? 😀

To ile muszę wydać na karty Pokemon do gry?

 • Jeśli nie interesuje was ulepszanie talii i chcecie sobie pograć dla zabawy bez zobowiązań – dla dwóch podstawowych talii potrzebujecie około 120 zł jednorazowo.
 • Jeśli chcecie ulepszać co jakiś czas talię, ale nie zależy wam, by była najsilniejsza na świecie, chcecie mieć po prostu talię do gry w aktualnym standardzie – dla jednej talii potrzebujecie około 400-600 zł na mniej więcej pół roku.
 • Jeśli chcecie posiadać jak najlepszą talię, aktualizować ją zgodnie z metą i być zawsze na topie – dla jednej talii możecie potrzebować nawet do 400-500 zł co miesiąc.

Wszystkie ceny są cenami orientacyjnymi i bazują na moim doświadczeniu oraz zapytań kilkunastu graczy. Rynek kart Pokemon co chwile się zmienia i ceny są bardzo dynamiczne. Może być też tak, że po taniości uda się skompletować talię i nie będzie potrzeby jej aktualizacji przez dłuższy czas. Ale to już ciężko jest przewidzieć 🙂


Chciałbym kolekcjonować karty Pokemon – od czego zacząć?

Jeśli chciałbyś zbierać konkretne karty lub zestawy Pokemon i niekoniecznie nimi grać, lub myślisz o inwestowaniu (lokowaniu oszczędności) w karty Pokemon – ta część poradnika jest dla Ciebie.

Kolekcjonerów możemy podzielić na kilka typów:

 • Tych, którzy szukają konkretnych kart Pokemon, nie interesuje ich stan, byle by były;
 • Tych, którzy szukają konkretnych kart Pokemon w jak najlepszym stanie (często by były gradowane – ocenione przez niezależne firmy) lub by je wysłać do oceny
 • Tych, którzy szukają zestawów kart Pokemon, lub boosterów i ich nigdy nie otwierają

Nie ważne, czy kolekcja kart będzie oprawiana w ramkę, czy będzie inwestycją na przyszłość – ważne by była w jak najlepszym stanie i oczywiście – kupiona jak najtaniej.

Kolekcjonerzy zdecydowanie różnią się od graczy karcianki Pokemon. Dla grających nie zawsze stan karty jest najważniejszy – byle by była legalna turniejowo. Dla kolekcjonerów stan ma pierwszorzędne znaczenie – przecież karta jest dzięki temu warta dużo więcej. Dlatego kolekcjonerzy to zupełnie inny typ ludzi, którzy w karciance szukają innych zestawów niż gracze.

Kolekcjonera nie interesują Theme Decki i Battle Decki, chyba, że zawierają w sobie rzadką kartę, jak na przykład Charizarda, lub specjalne trainery i inne karty z alternatywnymi artami (czyli karty w których różni się obrazek, ale ich opis jest taki sam).

Oprócz tego, kolekcjonerzy często będą wyszukiwać zestawów, które są niestandardowe – na przykład, jeśli zawsze w zestawach z kartą promo jest dokładana karta ponadrozmiarowa (oversize), a w jednym z zestawów, zamiast tej karty będzie figurka, to zdecydowanie kolekcjonerzy będą polowali na zestaw z figurkami.

Tak wyglądała moja zawartość Puszki Shining Fates.

Ważną zasadą dla kolekcjonerów jest tak zwana zasada NNWP – Nigdy Nie Wyjmowane z Pudełka (#pdk). Większość produktów, którymi mogą pochwalić się kolekcjonerzy to produkty nigdy nie otwarte. Całe pudełka warte setki złotych są w idealnym, nienaruszonym stanie i czekają na czasy, kiedy ich wartość wzrośnie na tyle, że będzie można je sprzedać z wielokrotnym zyskiem (podpytałem kilka osób i mówią, że to takie 8-10 lat czekania).

Właśnie z tego powodu, gracze karcianki Pokemon, których karty są sfatygowane przez wiele bitew, nie są łakomym kąskiem dla kolekcjonerów, którzy raczej szukają produktów w stanie idealnym. Ale nie jest tak do końca. Często gracze nawet z mocno zniszczonymi kartami, sprzedają bez problemu swoje karty dla kolekcjonerów, jeśli to są karty o wysokiej wartości, lub z dość starych zestawów. Nawet takie mogą być ciekawą gratką dla zbieraczy.

To co w sumie kolekcjonować w kartach Pokemon?

Każdy kolekcjoner jest inny i każdemu podoba się coś innego. Każda kolekcja będzie miała również w przyszłości inne przeznaczenie – dlatego nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Mimo to, podpytałem kilku kolekcjonerów z Polski, których wartość zestawów kart Pokemon przekracza kilka, a czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i oto, co najczęściej znajduje się w ich kolekcjach:

Jakie pojedyncze karty Pokemon zbierać:

 • Japońskie karty promocyjne (Black Star PROMO), zwłaszcza te najtrudniej dostępne dla Europejczyka – czyli z Japońskich Pokemon Center
 • Japońskie karty z serii nie wydawanych w USA i Europie (oraz karty Imakuni)
 • Japońskie karty z Base Set oraz Neo i e-card
 • Angielskie Charizardy – wszystkie, a im starsze tym lepsze, a jak jest w wersji Shiny to już w ogóle!
 • Shiny karty z serii Shining Legends, Hidden Fates i Shining Fates
 • Karty rainbow FA, lub złote FA
 • karty ocenione za pomocą zewnętrznego gradingu (najlepiej PSA)

Jakie zestawy kart Pokemon zbierać:

Wszystkie zestawy oczywiście nie otwarte!

 • Puszki i zestawy z Shining Legends, Hidden Fates i Shining Fates
 • Elite Trainer Boxy (ETB) z Shining Legends, Hidden Fates i Shining Fates oraz Champions Path
 • Zestawy zawierające boostery z serii Evolutions
 • Booster Boxy i boostery z jak najstarszych zestawów Pokemon
 • Niektóre zestawy ETB jak ETB Plus z Zacianem i Zamazentą
 • Japońskie boosterboxy z jak najstarszych zestawów Pokemon
 • Limitowane zestawy kart Pokemon (różne typy)
Może was zaskoczyć to, że niektóre japońskie karty są tańsze niż angielskie (a przy tym ładniejsze)

Oczywiście każdy z was może zbierać i kolekcjonować inne zestawy lub karty Pokemon. Znam ludzi, którzy zbierają wszystkie karty Prism, lub wszystkie Unowny. Są też tacy, którzy kupują wszystkie Theme Decki i też je zbierają. Możliwości jest bardzo wiele i tylko od was zależy co będziecie kolekcjonować.

Czy karty Pokemon są dobrą inwestycją?

Ostatnio bardzo dużo osób pyta mi się, czy karty Pokemon są dobrą inwestycją na przyszłość? Patrząc na to, jak wiele osób szuka możliwości by ulokować swoje pieniądze, czy to w kryptowaluty, czy w nieruchomości, niektórzy mogą pomyśleć, że karcianka Pokemon będzie również dobrą pozycją inwestycyjną.

Wszystko wskazuje na to, że zakup kart oraz niektórych zestawów Pokemon mogą być dobrą inwestycją, która w przyszłości może zaprocentować zyskiem. Patrząc na to, co teraz dzieje się z rynkiem kart Pokemon i zestawów (których cały czas brakuje w sklepach), wygląda na to, że sytuacja nie ustabilizuje się w najbliższym czasie. Bardzo duży nacisk kładzie się na inwestowanie w karty Charizarda (najlepiej te z Base Setu, lub te gradowane), oraz zestawy z shiny Pokemonami.

I teraz tak: z jednej strony powoli kończy się era wydawania shiny kart Pokemon, a z drugiej – karty mogą w każdej chwili dodrukować (i wiemy, że w przypadku Hidden Fates – był duży dodruk). Z trzeciej strony – drodruki kart Pokemon sprawiają, że starsze wersje kart będą więcej warte (świetnie pokazał to set XY Evolutions). Z czwartej strony – Pokemony są już tyle lat na rynku, że raczej nie grozi im takie osłabienie marki, które sprawi, że stanie się nic nie warta, a z piątej strony trzeba pamiętać, że kolekcjonerzy wykupujący karty Pokemon, wrzucą je spowrotem na sprzedaż za pewne nie prędzej niż za około 10 lat, kiedy karty zyskają na wartości – będą więc musieli je gdzieś przechowywać. Oznacza to, że rynek kart Pokemon jest dość fluktuacyjny i nie da się w przewidzieć kiedy się ustabilizuje, ale raczej nie tąpnie.

Wychodzi więc na to, że karty Pokemon nie tylko są pożądane wśród kolekcjonerów, ale również osób, które chcą je wykorzystać jako potencjalną inwestycję i lokować w nich swoje fundusze.

PAMIĘTAJ! Właściciel serwisu WAW Pokemon przypomina, że treści zawarte w artykule nie stanowią porad prawnych, jedynej informacji prawnej, wiążącej informacji prawnej, czy porady od profesjonalnego doradztwa. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie materiałów publikowanych na łamach serwisu, a w szczególności za szkody, czy straty poniesione przez kogokolwiek wskutek jakiegokolwiek wykorzystania treści umieszczonych w serwisie. Inaczej: nie ponosimy odpowiedzialności, za Twoje inwestycje w karty Pokemon!

Na co uważać przy zakupie kart Pokemon?

Ale nawet najlepsza inwestycja się nie uda, jeśli kupimy podróbki kart Pokemon. Na rynku dostępnych jest prawie 35 miliardów kart Pokemon, nic dziwnego, że powstaje tak duża liczba ich podróbek.

Dlatego tak ważne jest, by móc odróżnić podrobioną kartę Pokemon od oryginalnej. Często też rynek zalewają podrobione karty GX – na nie też uważajcie. Niestety podrabiane są również zestawy kart Pokemon ale w dużo mniejszym stopniu, niż same karty. Najgorzej, kiedy kupicie podróbkę najbardziej wartościowych kart Pokemon jak Charizarda lub Mewtwo. Czytajcie dokładnie opisy ofert i unikajcie zakupów kart na Aliexpress.

To ile muszę wydać na kolekcję kart Pokemon?

Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy kupują jeden zestaw za 100 lub 200 złotych i to jest ich cała kolekcja. Niektórzy wydają 50 lub 300 tysięcy złotych i ciągle coś dokupują. To wszystko zależy od Twoich możliwości, wiedzy i dostępności produktów, które chcesz kupić. Z doświadczenia wiem, że nie powinno się podchodzić do kolekcjonowania kart Pokemon, jeśli ledwo stać nas na jeden booster – będzie wam ciągle mało!

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie grania lub kolekcjonowania kart Pokemon – walcie śmiało i piszcie w komentarzach!

Z mojej strony polecam jeszcze kilka artykułów napisanych przeze mnie:

Podobne wpisy

10 thoughts on “Jak zacząć swoją przygodę z karcianką Pokemon? Poradnik dla gracza i kolekcjonera

 1. Cześć, w znanej sieciówce z zabawkami kupiłam karty z serii evolving skies – co taki booster powinien zawierać? Cz zawsze powinna być w nim karta rare? Mam podejrzenie, że to był repack – w miejscu zgrzania jeden booster był całkowicie otwarty, inne z dużą łatwością otwierały się właśnie w tym samym miejscu „sklejenia”. Na 5 otwartych boosterów otrzymywałam niemal w każdej 12 kart, w tym żadnej rare, o rzadkich nie wspomnę. Czy mam podstawy do reklamacji?

  1. Hej, booster powinien zawierać 10 kart + kartę energii (lub znacznik VSTAR) + kod do gry online (PTCGOnline lub PTCGLive). Niektóre saszetki rzeczywiście są słabo sklejone i otwierają się niezwykle łatwo, kontrola jakości ostatnio i takie przepuszcza. Jeśli kupiłaś karty w zestawie (pudełko z kartą promo, czy figurką) to raczej nie są to repacki. Natomiast spotkałem się również u mnie z otwieraniem kart w której nie było karty rare czy nawet holo – czasami i to pominie kontrola jakości. Czasami było też mniej kart. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale się zdarzają. To są podstawy do reklamacji, ale każdy sklep podchodzi do tego osobno, raczej wysyłają do dystrybutora, by to ogarnął. Można spróbować, ale szanse nie są duże. Co innego, gdyby karty były poniszczone w opakowaniu (przed otwarciem) lub brakowało jakiś elementów zestawu.

 2. Niedawno kupilem dziecku zestaw Sword&Shield Brilliant Stars: Build&Battle Stadium.
  Corka rozpakowala i pomieszala wszystkie karty zanim zorientowalismy sie, ze w pudelkach byly zestawy ready to play.
  Czy jest jakas szansa na przywrocenie tych zestawow do stanu poczatkowego?

  Przepraszam za brak polskiej czcionki.

  1. Hej! Może być ciężko. B&B Stadium powinien mieć rozpiskę kart w talii, ale nie jestem pewny, bo nigdy nie kupowałem tego produktu. Być może gdzieś na oficjalnej stronie jest rozpiska, jakie tam byłykarty i przywrócenie do stanu początkowego powinno się udać.

 3. Cześć, powoedzcie mi gdzie autualnie można kupić zestawy dla kolekcjonerów? Chodzi o legitne źródło, ale też żeby nie przepłacić.

 4. Witam, chciałbym się zapytać czy warto trzymać karty z 2016 roku. Wysłałbym dokładne zdjęcia poszczególnych kart jeśli bym dostał odpowiedź na emaila. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.