Po 20 latach wraca mechanika „ex” do karcianki Pokemon!

Nie mylić z mechaniką EX, którą znamy z serii B/W!

Cóż to będzie za powrót. Ah, aż łezka się w oku kręci, kiedy przypomnę sobie, jaką rewolucją była mechanika „ex” wprowadzona 20 lat temu z okazji setu EX Ruby & Sapphire! Jak mocno dwa prize cardy wywróciły karciankę Pokemon i jak to trwa do dziś, to chyba nie muszę nikomu mówić 🙂

Moje stare karty „ex”, zostały mi tylko 3 i wszystkimi grałem na turnieju OTP w 2006 roku w Krakowie! Zobaczcie w ogóle jakie one są śliczne!

Ale co ważne – już dzisiaj poznaliśmy zasady grania na 2023 rok w karty Pokemon. Wiecie, co kilka (lub kilkanaście) miesięcy, mechanika karcianki się totalnie wywraca. Mieliśmy już tyle mechanik, że trudno je wszystkie zliczyć, były exy, EXy, GXy, V, VMAX, VStar, V-Union, Mega, Break i odłamy typu GL, czy C, czy Lv-X.

Nowy set, który wystartuje w 2023 roku ze względu na wydanie gier Pokemon Scarlet i Pokemon Violet wróci do mechaniki kart „ex”. Mechanika „ex” jest inna od mechaniki „EX”. Małe „exy” to karty które mogą być basicami lub stadiami ewolucyjnymi. Duże EXy mogły być tylko basicami i ewoluowały w Megasy.

Tak, to też będą exy!

Mechanika „ex” jest mechaniką o tyle ciekawszą, że zanim wleci stage 2 ex Magnezone, musimy mieć wcześniej Magnemite i Magnetona. Zwykłe. I to wprowadza trochę więcej ciekawych mechanik i technik. Dzisiejsze granie, to wyciąganie od razu kart V (wszystkie są basicami), potem od razu VMAX, lub VStar i…. 3 energie, koniec gry. Stare „exy” nie miały po 300HP, ich ataki były silniejsze, ale dzisiaj wyglądają bardzo słabo. Mam wrażenie, że ostudzi to trochę karciankę i sprawi, że wróci na swoje tory gdzie nie liczą się wyłącznie basic Pokemony, ale również te Stage 2, które ostatnio są totalnie zapomniane.

Oprócz tego nie wiemy w sumie nic więcej. Widzieliśmy karty nowych legend – Koraidona i Miraidona, ale nie znamy żadnych szczegółów ani typów. Tak samo było przy zapowiedziach mechaniki „V” oraz kart Zaciana i Zamazenty.

nowe karty wyglądają bardzo ładnie!

Ja osobiście się jaram i nie mogę się doczekać! Mam wrażenie, że w karciance dzieje się ostatnio wiele dobrego, dostajemy śliczne arty kart, oraz dużo fajnych setów, gonimy Japończyków. Mam nadzieję, że ten trend się utrzyma!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.