Gdzie kiedyś mogliśmy poczytać o Pokemonach?

W 2014 roku fanowskie strony o Pokemonach (nazwane Polską Sceną Pokemon – PPS-em) trzymały się jeszcze świetnie i były różnorodne. A potem… a potem wszystko się zmieniło.

Marzeniem każdego młodego i ambitnego fana Pokemon było posiadać własny serwis o Pokemonach w internecie, w którym mógłby chwalić się swoją wiedzą i produktami o Pokemonach w swoim posiadaniu. Ja również miałem takie marzenie i spełniłem je już bardzo dawno, prowadząc zarówno strony o Pokemonach jak i bardzo duże forum.

10 lat temu mieliśmy bardzo fajny wybór stron o Pokemonach, które prowadzili fani. Każda strona wyróżniała się czymś innym, były takie, które tak po prawdzie były forami (wtedy na bardzo popularnym phpBB by Przemo) i zamieniały się w portale, były takie, które bazowały na CMSach (wtedy WordPress już był popularny) oraz na własnych projektach i szablonach stron.

Administratorami tych stron byli młodzi ludzie, którzy nie zawsze wiedzieli jak najlepiej zarządzać swoim serwisem, czasami nie mieli na niego czasu, ale czasami były to strony niezwykle ciekawe i świetnie wykonane, z ogromną dawką wiedzy i informacji prowadzone przez profesjonalistów.

2014 rok nie napawał optymizmem…

Co najważniejsze, rok 2014 był już całkiem spokojny (i niestety odchudzony) jeśli chodzi o PPS. Skończyły się ery wojen i walk między stronami i forami, które działy się w 2010 i 2011 roku, gdzie wytaczano dość mocne działa (działał ambitny Pokemon Polska Blog, który hejtował dosłownie każdą stronę Pokemon), działało forum PoPL, które hejtowało dosłownie wszystko i każda strona toczyła wojnę z kimś innym. (kto jeszcze pamięta „Revivalowe Psy”? :D)

W 2014 roku większość mniejszych stron Pokemon prowadzonych przez fanów, albo upadła, albo została zamknięta, albo przestała być aktualizowana. Spowodowane było to wieloma kwestiami, najważniejszymi były: brak funduszy na serwery, wypalenie osób lub ich przejście w dorosłość, niechęć do marki Pokemon, a także przerzucanie się na sieci społecznościowe takie jak grupy na facebooku, czy Discordy (i tym podobne – nawet YT). Na scenie nie zostało wiele stron, a praktycznie mało które były tworzone na nowo.

Z tych, które mogliśmy odwiedzić w 2014 roku, też nie wszystkie już istnieją. Mieliśmy ogromny, największy serwis Pokemon prowadzony przez fanów – Pokemon Valhalla, który już całkowicie został zamknięty, ale od lat borykał się z problemami, o których już pisałem wcześniej.

Z serwisów na pewno działających wtedy (i działających do dziś) warto wspomnieć o PokeSpecial, serwis w którym przeczytacie chyba dosłownie wszystkie mangi Pokemon przetłumaczone na nasz rodzimy język. Z właścicielką serwisu – Nid, robiliśmy nawet wywiad w naszym magazynie Trainer! Oprócz tego od 2011 roku nieprzerwanie działa forum-PBF Pokemon Crystal, chyba jedyne miejsce jakie przychodzi mi teraz do głowy jeśli chcielibyście przeżyć własną pisaną przygodę w Pokemonach.

W 2014 roku (w październiku) wystartował również PokeSerwis (który wcześniej od 2010 roku był zamknięty). Działa do dziś, ale od 2020 (!) roku nie jest aktualizowany – o tym też pisałem. Działa również forum PokeCollect, które było mocno związane z PokeSerwisem, ale już od dawna świeci pustkami (jeśli nie liczyć botów, które rozmawiają tam między sobą). Chociaż PokeCollect jest aktualnie jednym z nielicznych miejsc, gdzie można dokopać się do ciekawego archiwum starej PokeSceny

Przy starcie WAW Pokemon działało również Lati Forum, które miało fantastyczną społeczność i które było inspiracją do powstania WAW Pokemon. Jeśli mnie pamięć nie myli to niestety zostało zamknięte między 2017 a 2018 rokiem.

W 2014 roku średnio też działało forum PoPL (Pokemon PL), które przechodziło pewne przeobrażenia, a potem zostało już całkowicie zamknięte.

W tamtym czasie można było wejść również na MewsNews oraz na MPoke (kontynuację MPokemon), które wcześniej działało dobrze, a potem strona przechodziła przeobrażenie, ale w końcu nie wystartowała ponownie.

Lata świetności minęły

Niestety większość wymienionych wyżej stron już teraz nie działa i pozostają po nich jedynie wspomnienia. A bardzo szkoda, bo różnorodność fanowskich serwisów Pokemon była czymś bardzo dobrym dla całej franczyzy i jej rozpoznawalności w Polsce. Budowała nowe relacje i swój charakterystyczny styl. Niestety dzisiaj nie widać na horyzoncie odwrócenia tego trendu. Wszystkie aktywności przeniosły się na facebookowe grupy oraz Discordy. Wiele osób przeniosło też swoje materiały na YouTube i tam kontynuują publikację. Nowe strony Pokemon nie powstają.

Powyższa lista stron to te strony, które ja osobiście znałem i które odwiedzałem. Jestem przekonany, że lista nie jest pełna. Jeśli znacie jakieś strony o Pokemonach, które działały w 2014 roku, lub działają dzisiaj, a nie napisałem o nich – dajcie znać w komentarzach! Jeśli zbierze się lista kilku stron – na pewno warto stworzyć o nich artykuł!

Wpis powstał z okazji 10-lecia serwisu WAW Pokemon! Przeczytaj więcej o naszym jubileuszu i dołącz do konkursu w którym do zdobycia są fantastyczne nagrody Pokemon!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.