PokeSerwis powrócił do żywych. Jakie zmiany po reaktywacji?

Jeden z konkurencyjnych dla nas serwisów – PokeSerwis powrócił do żywych po 3 latach ciszy. A że nie boimy się pisać o konkurencji to was o tym informujemy!

Serwisów Pokemon prowadzonych przez fanów jest niewiele. Tak po prawdzie to można by je wyliczyć na palcach jednej ręki. Nic więc dziwnego, że o każdym pojawiającym się klejnocie na polu pełnym kamieni trzeba napisać, nawet jeśli jest to nasza bezpośrednia konkurencja!

PokeSerwis borykał się w ostatnich latach z problemem braku aktualizacji o czym pisałem już na WAW Pokemon. Cieszy mnie więc bardzo informacja o tym, że Raik – administrator serwisu (który niedawno wypowiadał się na łamach naszego artykułu w 10-leciu) reaktywował serwis i dba o to, by pojawiały się w nim teraz aktualności.

To co na pierwszy rzut oka widać to to, że PokeSerwis przeszedł bardziej lifting niż wielką zmianę. Po prawdzie myślałem, że zmieni się całkowicie szablon (ten jest bardzo ładny, ale myślałem, że zmiany będą bardziej „drastyczne”). Szablon został więc odświeżony kolorystycznie i tylko trochę poprawiony. Starzy odwiedzający poczują się jak w domu bo nie zderzą się z rewolucją. Mi osobiście też się podoba, bo jest czytelnie i „znajomo”.

Zostało zaktualizowanych ponad 70 artykułów, a twórcy – Raik i wspierający go Conquest (i inni, jak przeczytacie poniżej), będą skupiali się teraz na dostarczaniu newsów, oraz podrasowywaniu informacji o grach Scarlet/Violet.

Po reaktywacji PokeSerwis ukrył w tle dostęp do forum PokeCollect (które nadal istnieje, ale już od dawna nie jest oficjalnym forum serwisu). Fora o Pokemonach praktycznie już umarły, ale może PokeSerwis pokusi się o otworzenie czegoś własnego jak za starych dobrych czasów?

Osobiście uważam, że w naszym kraju jest za mało serwisów o Pokemonach, które tworzą fani (nie mam tu oczywiście na myśli grup fejsbukowych, czy jutuba, albo tiktoków – tylko rasowe, porządne, wypełnione informacją i treściami STRONY). Dlatego bardzo kibicuję Raikowi i każdemu, kto mu pomaga, by PokeSerwis się rozwijał i zachęcał coraz większą liczbę fanów do odwiedzenia strony. Dostaniecie się do PokeSerwisu klikając na przykład tutaj.

Z okazji powrotu PokeSerwisu – udało się zadać kilka pytań administratorowi – Raikowi, który opowie wam trochę więcej o tym co czeka cały serwis i was – jako czytelników i odwiedzających. Zapraszam do czytania!

vulpister – PokeSerwis nareszcie po przerwie powrócił do żywych. Co było najtrudniejsze w wykonaniu w czasie jego ponownej reaktywacji? Czy aktualizacja artykułów, dopisanie nowych, aktualizacja techniczna serwisu czy jeszcze coś innego?

Raik – Najtrudniejsze to na pewno było znalezienie wystarczająco dużo czasu na jakiekolwiek prace — nie lubię siadać do czegoś na 30 minut, potrzebowałem nieco więcej, aby coś cokolwiek ruszyć. Następnie sama decyzja — czy na pewno „chce” mi się to robić. Czy się opłaca? Czy będę odczuwał, jakąkolwiek frajdę, przyjemność z prowadzenia strony o Pokemonach w wieku 30 lat? Ile będę miał ochoty, weny na to. Na te nadal nie umiem sobie pytanie odpowiedzieć 🙂 

Sama aktualizacja silnika strony też gładko nie przeszła, po czterech latach mieliśmy dość mocno przestarzałą wersję WordPressa, która po zaktualizowaniu „wystrzeliła w kosmos” niektóre nasze wtyczki, a też i same podstawowe funkcje WordPressa. Chociażby tworzenie nowego menu — żadne rozwiązanie nie przynosiło skutków — nie pomógł ani StackOverflow, Google, ani ChatGPT — wreszcie się udało metodą prób i błędów (nie mówiąc o innych błędach czy też uszkodzonej w międzyczasie bazie danych).

Przejrzenie artykułów, których w tamtej chwili było blisko 400 to nieco czasu zajęło, a człowiek załamywał się, jak zobaczył, że jakieś tabele się rozjechały — trzeba było je doprowadzić do porządku jakkolwiek, a dłubanie w danych tabelarycznych, bywa dosyć czasochłonne i nieraz irytujące. Podobnie w archiwalnych newsach…

Dodawanie nowych treści, to już była czysta przyjemność — może i dużo nie dałem rady napisać, ale wtedy wreszcie zacząłem odczuwać jakąkolwiek frajdę. 

vulpister – Z artykułu w którym opisujesz powrót, przeczytałem, że teraz skupiać się będziesz (będziecie) na rozszerzeniu bazy wiedzy Scarlet i Violet. Jakie masz dalsze plany na rozwój całego serwisu? Może uchylisz rąbka tajemnicy czy pracujecie nad jakimś wielkim dodatkowym projektem, na który warto czekać?

Raik – Pokemon Scarlet i Violet to najnowsze gry i tą grę najwięcej obecnie osób i poszukuje informacji. Dlatego też taki kierunek. Nie pominiemy tych „starszych” gier, bo chcemy traktować wszystkie główne produkcje na równi, ale to jak czas pozwoli.

Ja jako aktywny gracz Pokemon GO również tej tematyki nie chce pozostawić nieruszonej i w tym temacie dzieje się obecnie sporo, jeśli chodzi o stronę. 

Planów w głowie jest sporo, szczególnie że niegdyś trochę rzeczy rozgrzebano. Nie chciałbym zdradzać tych dodatkowych projektów, bo po prostu nie mamy pewności czy one kiedykolwiek ujrzą światło dzienne. 

Co do rozwoju strony — w redakcji mamy obecnie 5 osób, z czego jedna jest typowo techniczna, nie jest związana w żaden sposób z Pokemonami. Co nam wena da to będzie… 🙂

vulpister – Jak oceniasz mimo wszystko stan aktualnej „PokeSceny”? Mam tu na myśli ilość i jakość serwisów o Pokemonach prowadzonych przez Polaków. Jakie widzisz perspektywy na przyszłość? Czy nadal opłaca się w ogóle zakładać strony o Pokemonach?

Raik – Czegoś takiego jak (Polska) PokeScena to już prawie nie ma. Wszystko zdominowały wszelkie sieci społecznościowe; grupy na Facebooku, Discordy. Użytkownicy wolą też coś obejrzeć na TikToku, YouTube niż coś przeczytać. A jak szukają odpowiedzi na nurtujące pytanie, no to nieraz zadadzą je na Facebooku niż pytając Google, które by przekierowały, chociażby do PokeSerwisu. Ciężkie czasy nastały dla stron jak nasze niestety — ale czego się nie robi z pasji? 

Ja znam obecnie cztery aktywne Polskie Strony o Pokemonach i jedno forum. I chyba tyle. Polska PokeScena to było super określenie, gdy niegdyś ze sobą strony rywalizowały i prześcigały się — PokeSerwis, Pokemon Valhalla, mPokemon, PokeRulz, Pokemon Legends — to były czasy a teraz — jesteśmy tym nieco „niszowym” rynkiem razem z wawką, a PokeSpecial i Paldea.pl są nakierowani na typowy obszar Pokemonowy (Manga, odcinki anime)

vulpister – Jakie masz najbliższe cele związane z PokeSerwisem? Czego wam teraz najbardziej życzyć po powrocie? Cierpliwości? Większych odwiedzin? Wyjazdu na relację Mistrzostw Pokemon? 🙂

Raik – Przede wszystkim — dalszego zapału do prowadzenia strony, co przełoży się na większą ilość odwiedzin, a to również napędzi całą stronę. Pomysłów mamy naprawdę sporo i stopniowo będziemy je wdrażać. Oby tylko wena dalej była. 

Na Mistrzostwa pewno nasz redaktor i mój znajomy — Yoship pojedzie, więc relację to on pewno zda 🙂 

Podobne wpisy

One thought on “PokeSerwis powrócił do żywych. Jakie zmiany po reaktywacji?

  1. Przeciez PokeCollect od conajmniej od 2010 nie bylo juz forum PokeSerwisu – ten “nowy” PokeSerwis mial swoje dedykowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.