10 lat prowadzenia serwisu zleciało mi bardzo szybko.. a było to bardzo intensywne 10 lat w czasie których w moim życiu jak i życiu WAW Pokemon zmieniło się ogromnie dużo! Poznaj historię strony czytając ten artykuł!

Zanim powstało WAW Pokemon, prowadziłem wiele serwisów związanych z Pokemonami. Już w 2002 roku (miałem wtedy 15 lat) powtał mój pierwszy serwis – „Technikum Pokemon”, który posiadał artykuły o Pokemonach pisane jako lekcje. Później strona została przekształcona w serwis z newsami oraz pełnymi artykułami (zmieniłem nazwę na „Poketech”) i w takiej formie przertwała do 2004 roku. Stronę w całości można zobaczyć dzisiaj pod tym linkiem!

Jeszcze w 2004 roku powstało forum Poketech, które w 2005 roku przekształciło się w „Xipog PBF”, czyli w forum wraz z możliwością grania PBF – Play By Forum, by przeżyć swoją własną przygodę Pokemon w formie tekstowej. Zrzut forum można zobaczyć tutaj.

W 2006 roku Xipog zmienił nazwę na „Forum Revival”. Forum Revival był jednym z największych forów o Pokemonach w polskim internecie i przetrwał do 2013 roku. Jego potężną i burzliwą historię, oraz o wszystkich projektach z nim związanych możecie przeczytać tutaj.

I jak już wiadomo – w 2014 roku wraz z Listvą uruchomiliśmy WAW Pokemon – totalnie nowy serwis o Pokemonach, który posiadał grupy i fora dyskusyjne. Na start można było się zarejestrować, obserwować wybrane osoby oraz grupy, lub samemu pisać wiadomości jak na facebooku czy twitterze, bo wszystkie wyświetlane były na stronie głównej.

WAW Pokemon 1.0

Inspiracją do powstania WAW Pokemon było Lati Forum prowadzone przez Tymę (z fantastyczną społecznością) oraz sieci społecznościowe, które zaczęły przejmować użytkowników forów. Sama Tyma narysowała nam pierwsze logo, oraz mojego ulubionego avatara – vulpixa!

WAW Pokemon miało bardzo dobry start. Zarejestrowało się ponad 150 osób w pierwsze 3 miesiące działania strony i codziennie pojawiały się nowe treści od osób. Ale my chcieliśmy więcej. Mieliśmy ambitne cele wobec strony i realizowaliśmy je. Dlatego już półtora roku po starcie serwisu mogłem zaprosić was do odświeżonego WAW Pokemon w który królowały już artykuły i treści pełne informacji.

WAW Pokemon pojawiało się na wielu imprezach i konwentach. Byliśmy na Niuconie, PGA, WGW i innych tego typu targach. Robiliśmy wywiady, zbieraliśmy materiały i rozpoczynaliśmy współprace z wieloma firmami, z którymi współpracuję do dziś!

WAW Pokemon 10.0

W ciągu 10 lat serwis przechodził wiele zmian i przeobrażeń, dość powiedzieć, że teraz oglądacie już siódmą wersję szablonu przygotowanego dla strony!

Cieszę się, że WAW Pokemon istnieje do dzisiaj, ale smuci mnie, że inne strony o Pokemonach, które prowadzili moi przyjaciele (i wrogowie hehe) niestety już upadły.

WAW Pokemon jest aktualnie największym fanowskim polskim serwisem o Pokemonach i jednym z najstarszych. Jako jedyny pisze o tym co aktualnie dzieje się w Pokemonach nie skupiając się wyłącznie na grach (lub jednej konkretnej grze). Jako jedyny serwis prowadzi felietony o Pokemonach i analizy kart Pokemon, a nie tylko czyste recenzje i newsy. Jako jedyny pisze też o innych stronach, serwisach i projektach, które są przecież naszą konkurencją. Jako jedyni też nie boimy się napisać co jest w Pokemonach złe. „nie boimy się” bo często nasi czytelnicy i odwiedzający naszego Discorda dokładają swoją cegiełkę i kilka słów od siebie (również tych negatywnych!). WAW Pokemon to też jedyny serwis w którym, podczas recenzji gier Pokemon zapraszam naszych czytelników i użytkowników Discorda do wypowiedzenia własnego zdania o grze – które również pojawia się na stronie z recenzją. Nie ma drugiego takiego serwisu jak WAW Pokemon.

Garść statystyk i informacji dla dociekliwych:

  • WAW Pokemon działa w całości na WordPressie
  • Prowadzenie serwisu, opłacenie serwera i domeny kosztowało mnie przez te 10 lat: 4173,80 zł i zostało w całości pokryte z moich prywatnych funduszy (reklamy na stronie nie zapewniły nawet 10% tej kwoty)
  • W ciągu 10 lat, serwis odwiedziło 880 tysięcy osób (statystyki serwera) lub 1 350 000 osób (statystyki Google Analytics)
  • 80% odwiedzających to osoby korzystające ze smatrfonów! Dlatego dbam, by strona wyświetlała się świetnie w waszej komórce!
  • Na stronie znajduje się obecnie 487 artykułów!
  • Średnio każdy użytkownik spędza na stronie 2 minuty i 10 sekund
  • Gdybyście chcieli pobrać całe WAW Pokemon, to wraz z grafikami, plikami i bazą danych musielibyście pobrać około 12 GB
  • Najpopularniejsze artykuły to te związane z podróbkami kart Pokemon 🙂

Dziękuję wszystkim czytelnikom, którzy wspierają mnie i sprawiają, że prowadzenie serwisu WAW Pokemon to czysta przyjemność! Zapraszam wszystkich do komentowania, pisania co robię źle, a co dobrze, by przez kolejne 10 lat, serwis był tylko lepszy i bardziej dopasowany do was!

Dziękuję!

Wpis powstał z okazji 10-lecia serwisu WAW Pokemon! Przeczytaj więcej o naszym jubileuszu i dołącz do konkursu w którym do zdobycia są fantastyczne nagrody Pokemon!

Galeria memów i grafik z naszych ostatnich 10 lat:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.