Jeśli gracie w Pokemon GO – na pewno dołożyliście swoją cegiełkę do tego impoującego wyniku!
Polacy pokonali imponującą odległość 45 milionów kilometrów w ciągu ostatniego roku, przemierzając kraj w poszukiwaniu Pokémonów. Najwięcej kilometrów, bo aż 9,5 miliona, przeszli gracze w Warszawie. To tylko potwierdza fakt, że Warszawa w pełni zasługuje na przyznane 3 miejsce w najnowszym australijskim rankingu “The world’s most walkable cities” jako jedno z najbardziej przyjaznych pieszym miast na świecie.
Z danych podanych przez Niantic wynika, iż w ostatnim roku Polacy przeszli ponad 45 milionów kilometrów grając w Pokémon GO. W Warszawie gracze pokonali 9,5 miliona kilometrów, jest to najwyższy kilometraż w kraju, porównywalny do odległości przebytej przez graczy w Dortmundzie (9,5 milionów kilometrów) i Frankfurcie (9,8 milionów kilometrów). Na drugim miejscu w Polsce uplasowały się Katowice – 4,1 milionów kilometrów, a za nimi Gdańsk i Kraków, kolejno 3,5 i 3,4 milionów kilometrów.
Warszawa jednym z najbardziej spacerowych miast świata
Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie Warszawa zajęła 3 miejsce w australijskim konkursie “The world’s most walkable cities”, jako miasto najbardziej przyjazne pieszym. Wyżej uplasowały się jedynie Monachium oraz Mediolan. Na tak wysoką lokatę Warszawy wpłynęło kilka czynników: relatywnie tani, i dobrze zorganizowany transport publiczny oraz fakt, że prawie 75% mieszkańców Warszawy mieszka w promieniu 1 kilometra od stref bez samochodowych – takich jak liczne parki oraz zabytkowa starówka.
DODATEK – Przewodnik: Ścieżki Pokémon GO w Warszawie
Fanom spacerów, którzy w najbliższym czasie odwiedzą Warszawę, polecamy kilka wartych uwagi Tras stworzonych w Pokémon GO przez graczy. To dobry sposób na poznawanie miasta, zarówno tych bardziej popularnych i mniej popularnych ścieżek.
- 1. Dla turystów: "Najlepsza trasa na poke łowy" – najlepsza trasa do zwiedzania Starówki | 62 minuty, 2781 metrów
- 2. Dla ambitnych: "Bzy na Saskiej Kępie" – długi spacer krętymi uliczkami Saskiej Kępy | 141 minut, 6448 metrów
- 3. Dla niecierpliwych: Łazienki Królewskie z perspektywy zegarów słonecznych | 18 minut, 758 metrów
- 4. Dla fanów rzecznej bryzy – spacery wzdłuż Wisły
- 5. Dla ciekawych urbexu "Ścieżka Wzdłuż Starych Praskich Kamienic" – krótki spacer po Pradze Północ | 17 minut, 738 metrów
1. Dla turystów: “Najlepsza trasa na poke łowy” – najlepsza trasa do zwiedzania Starówki | 62 minuty, 2781 metrów
Trasa zaczyna się pod Kolumną Zygmunta III Wazy, biegnie przez Plac Zamkowy, skręca w ulicę Kanonia, gdzie mijamy Pałac Ślubów, dzwon na Kanonii i najwęższą w Warszawie zabytkową kamienicę. Potem idziemy ul. Dawną, skręcamy w ul. Brzozową, gdzie jest tzw. Gnoja Góra i punkt widokowy, a także rzeźba Siłacza. Następnie mijamy Kamienicę Bornbachów wraz z reliktami Bramy Gnojnej, słynne kamienne schodki Bugaj – Brzozowa, aż docieramy do skrętu w ulicę Boleść. Po drodze możemy zobaczyć galerię rzeźby na świeżym powietrzu. Docieramy do Multimedialnego Parku Fontann i Skweru Dywizji Pancernej WP. Tam robimy obchód parku i zawracamy, skręcając w ulicę Kościelną. Mijamy Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie i wspinamy się, aby następnie skręcić w rynek Nowego Miasta z zabytkową studnią i piękną Kamienicą Jasińskiego. Skręcamy w ulicę Freta, mijamy Kamienicę Kalińskich, przechodzimy obok Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie przekraczamy fortyfikacje staromiejskie i Barbakan, wchodzimy na ulicę Nowomiejską, zahaczamy o Szeroki Dunaj, Wąski Dunaj i dochodzimy do Rynku Starego Miasta, przechodząc obok Muzeum Warszawy, Muzeum Literatury i pomnika Syrenki, aż wreszcie skręcamy w ulicę Zapiecek i Piekarską. Podwalem wracamy pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. To zwyczajowa trasa uczęszczana podczas Community Days oraz innych wydarzeń Pokémon GO.
2. Dla ambitnych: “Bzy na Saskiej Kępie” – długi spacer krętymi uliczkami Saskiej Kępy | 141 minut, 6448 metrów
Spacer zaczynamy przy ulicy Jakubowskiej, następnie skręcamy w ul. Estońską, przechodzimy niedaleko Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie. Kierujemy się w ul. Lipską, na chwilę zahaczając o Francuską, mijamy Restaurację Mech, żeby znów odbić w mniejszą uliczkę – Berezyńską, przeplataną z ul. Czeską, a potem prosto ul. Łotewską. Tam możemy zahaczyć o Zaułek Marii i Aleksandra Żabczyńskich. Skręcamy w ul. Walecznych, gdzie widzimy mural „Miłość wam wszystko wybaczy”. Dalej poruszamy się ul. Dąbrowiecką, przechodzimy obok domu, w którym mieszkała Agnieszka Osiecka, aż do ul. Obrońców, gdzie podziwiamy Willę Brzezińskich. Następnie idziemy ul. Katowicką, skręcamy w ul. Zwycięzców, gdzie dojrzeć możemy zabytkową płaskorzeźbę. Potem skręcamy w ul. Zakopiańską, ul. Genewską i ul. Wąchocką. Robimy spacerową pętlę znów do ul. Zakopiańskiej, gdzie odbijamy w ul. Szczuczyńską. Kontynuujemy trasę ulicą Meksykańską. Dochodząc do ul. Saskiej przekraczamy ją, przechodzimy przez skwer w ul. Zwycięzców, gdzie możemy zahaczyć o Klubokawiarnię Towarzyską. Potem skręcamy w ul. Międzynarodową, ale jeśli obejdziemy najpierw rondo od przeciwnej strony niż wskazuje trasa to będziemy w stanie zobaczyć rzeźbę „Majestat wszechżycia”. Dalej idziemy ul. Międzynarodową w stronę Parku Skaryszewskiego. Przechodzimy skwerem między blokami, skręcamy w ul. Londyńską, Holenderską, Peszteńską, następnie znów w ul. Walecznych, by kontynuować Niekłańską i Obrońców. Skręcamy w Saską, a następnie w ul. Zwycięską i Alfreda Nobla, gdzie możemy podziwiać Pomnik przyrody – Dąb szypułkowy. Ostatni etap wędrówki odbywa się ulicami: Obrońców, Jana Styki, Walecznych, Dąbrówki. Tam mijamy Pomnik przyrody – Dąb czerwony, a następnie wracamy się ul. Berezyńską, by odbić w ul. Elsterską i Lipską. Kończymy spacer na ul. Francuskiej.
3. Dla niecierpliwych: Łazienki Królewskie z perspektywy zegarów słonecznych | 18 minut, 758 metrów
Kto nie ma zbyt wiele czasu, a jednak chce spędzić kilka chwil na świeżym powietrzu, może spróbować krótkiej trasy w Łazienkach Królewskich. To “Wędrówka szlakiem zegarów słonecznych Łazienki”. Zaczyna się przy Głazie Jastrzębowskiego, następnie wiedzie obok Wodozbioru i Starej Oranżerii, skręca obok Białego Domku, przechodzimy niedaleko Fundamentów Oranżerii Gotyckiej, skręcamy w zielone alejki, przechodzimy przez mostek, kierujemy się w stronę Nowej Oranżerii, obchodząc ją z lewej strony, aż dochodzimy do zegara słonecznego Adama Myjaka. Stąd, jeśli mamy więcej chęci i sił możemy zacząć kolejną drogę, pt. “Łazienki Królewskie najlepsza trasa”, która trwa 20 minut, wiedzie m.in. przez amfiteatr i kończy się w okolicach Pałacu na Wyspie.
4. Dla fanów rzecznej bryzy – spacery wzdłuż Wisły
Opcje optymalnych spacerów nad Wisłą są dwie, można je połączyć robiąc 50 minutowy spacer brzegiem Wisły. Pierwsza trasa “Z Wisłostrady na bulwary” trwa 20 minut i liczy 835 metrów. Ścieżka zaczyna się na wysokości Torwaru, po drodze mijamy Port Czerniakowski, przechodzimy przez Płytę Desantu 3 Dywizji Piechoty, docieramy w okolice knajpy Grunt i Woda, gdzie kończy się spacer. Jeśli chcemy kontynuować nadwiślańskie zwiedzanie, możemy wybrać zaczynającą się tam drugą trasę – “Bulwarem do Syrenki”. To 30 minutowy spacer o długości 1303 metrów. Prowadzi przez Wybrzeżem Kościuszkowskim Skwerem Kahla aż do Pomnika Syrenki.
5. Dla ciekawych urbexu “Ścieżka Wzdłuż Starych Praskich Kamienic” – krótki spacer po Pradze Północ | 17 minut, 738 metrów
Jest to ścieżka prowadząca przez mniej znaną część Pragi Północ. Rozpoczyna się na wysokości bloku przy ul. Wiosenna 3, prowadzi przez ul. Białostocką, obok piekarnio-kawiarni Vincent i Pomnika Pamięci “Orlęta”. Następnie skręca w ul. Tarchomińską, dochodzi do Ząbkowskiej. Skręcamy w Tadeusza Korsaka, gdzie możemy oglądać mural „East Side Zbiok” i kończymy tuż przy Jamniku – najdłuższym prostym bloku w Warszawie, przy ul. Kijowskiej.
Podczas spacerów w grze Pokémon GO można zbierać wirtualne pocztówki, łapać rzadkie Pokémony, zdobywać bonusy oraz komórki Zygarde, które zmieniają formę tego Pokémona. Na końcach tras czeka na Trenerów Mateo, który umożliwia wymianę wirtualnego prezentu i pocztówki z ludźmi z całego świata, m.in. z Kanady, Japonii czy USA.